Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
12/04/2013 - 13:17

Patronujemy: II LO w Nowym Sączu o powstaniu styczniowym

W II LO im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu odbyła się dzisiaj sesja historyczno-edukacyjna pt. "Rok 1863". Wszystkie referaty były dziełem uczniów II LO, badających, pod okiem swoich nauczycieli historii, różne aspekty zrywu zbrojnego Polaków sprzed 150 laty.
Konferencja rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pomordowanych w Katyniu wiosną 1940 roku oraz ofiary tragedii smoleńskiej, a potem rozpoczął się maraton referatów.
Dariusz Dziubacki z kl. 2I przygotował referat na temat sytuacji geopolitycznej ziem polskich przed powstaniem styczniowym, który wygłosił Tomasz Wideł z kl. 2I. O przebiegu powstania styczniowego mówiły Ewelina Główczyk i Anna Michura z kl. 2G. Sylwetki dowódców wojskowych oraz cywilnych kierowników powstania przedstawiły Natalia Janikowska i Zuzanna Fedczyna z kl. 1H. "Sądecczyzna wobec powstania styczniowego" - to tytuł referatu Elizy Czepiel i Tomasza Króla z kl. 2H a Mateusz Stelmach z kl 1L opowiadał o tradycjach powstania styczniowego jako źródle patriotyzmu. Ostatni referat wygłosili: Anna Grabowska i Jakub Jurowicz z kl. 1E - "Ślady powstania 1963 roku na terenie Ziemi Sądeckiej".
Prezentacje multimedialne towarzyszące referatom przygotowali uczniowie kl. 2F: Michał Czyżowski, Arkadiusz Matusik i Piotr Szczygło
Sesję prowadził Antoni Szczepanek, emerytowany nauczyciel historii w II LO, zagaił spotkanie i w przerwie wystąpił Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, a nad całością czuwała dr Maria Kruczek, z-ca dyrektora II LO.
- Powstanie styczniowe było pierwszym ogólnonarodowym zrywem, w którym wzięły udział wszystkie warstwy społeczne - mówił Zakrzewski. - Przez szeregi powstańcze przewinęło się około 200 tysięcy osób, stoczono ponad 1200 potyczek. Zginęło około 20 tysięcy powstańców, stracono około 1000, a 30 tysięcy wywieziono na Sybir, ale mimo klęski powstania nie była to walka daremna. Bez powstania styczniowego nie byłoby niepodległej Polski w 1918 roku.
Audytorium stanowili uczniowie II LO oraz goście z I LO i VI LO. Referaty oklaskiwali m.in. dyrektor Dorota Smaga, szef sądeckiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty Stanisław Szudek, Magdalena Dyląg, prezes PTH O/Limanowa oraz Robert Kowalski, prezes PTH O/Nowy Targ.
Konferencji towarzyszyła wystawa o powstaniu styczniowym. Plansze przygotowały oddziały PTH z naszego regionu. Na koniec wszyscy prelegenci otrzymali nagrody książkowe, ufundowane m.in. przez IPN.
Portali Sadeczanin.info sprawował patronat medialny nad sesją. Najciekawsze referaty opublikujemy w miesięczniku "Sądeczanin".
***
Konferencja odbyła się w ramach programu edukacyjnego "Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca" realizowanego przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, utworzonego przez oddziały Towarzystwa z Limanowej, Nowego Sącza, Nowego Targu i Tarnowa.
Celem projektu jest upamiętnienie 150. rocznicy powstania styczniowego w Małopolsce poprzez upowszechnienie wiedzy historycznej i ukazanie losów społeczeństwa polskiego pod zaborami, przede wszystkim zaś zaprezentowanie wkładu galicyjskiej ludności w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Projekt jest realizowany od 15 stycznia, a zakończy się 20 listopada 2013 r. Inauguracja odbyła się 14 marca w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej, a finał nastąpi w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
(HSZ), fot. własne






Dziękujemy za przesłanie błędu