Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/08/2012 - 08:32

Pielęgniarstwo i studia techniczne - oblegane kierunki PWSZ

Zakończyła się rekrutacja na studia I i II stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Na zdecydowanej większości kierunku zostały wypełnione normy. Jednak w istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre kierunki nie zostaną uruchomione w nowym roku akademickim.
 Rekrutacja na studia pierwszego stopnia (licencjackie i inżynierskie) najlepiej wypadła na Instytucie Zdrowia  i Technicznym. Największym zainteresowaniem cieszyły się studia niestacjonarne (pomostowe) na pielęgniarstwie. Ponad 20 osób, które złożyły podania na ten kierunek nie zostało przyjętych z powodu braku miejsc. W pełni limit został wypełniony na pielęgniarstwie i ratownictwie medycznym (w trybie dziennym). W przypadku studiów pielęgniarskie aż 30 osób nie znalazło swojego nazwiska na liście przyjętych.

Z rekrutacją nie było problemu na kierunkach technicznych. Limity zostały wypełnione w 100 proc. (mechatronika 60 os., informatyka 70 os. oraz zarządzanie i inżynieria produkcji 90 os.). – Wyraźnie w środkach masowego przekazu podkreśla się, że przyszłością dla ludzi studiujących są studia techniczne i pewnie stąd to zainteresowanie tymi kierunkami - powiedział Janusz Pater, prorektor ds. studenckich i kształcenia.
Senat podjął decyzje o obcięciu limitu przyjętych studentów na Instytut Ekonomiczny. Pomimo tego są jeszcze wolne miejsca na ekonomi. Na 350 wolnych miejsc zostało przyjętych 288 osób (studia stacjonarne). Dużo gorzej jest ze studiami zaocznymi, na 200 miejsc przyjęto niewiele ponad 70 chętnych. – W poprzednich latach ogrom ludzi w różnych instytucjach czy urzędach administracji publicznej, którzy wiedzieli że muszą podjąć studia podjęli ten trud. Spora część albo już te studia skończyła albo nadal studiuje. Stąd wynika małe zainteresowanie studiami niestacjonarnymi. – podkreśla Janusz Pater.

W pełni limity nie zostały wykorzystany między innymi na Instytucie Pedagogicznym. Senat podjął decyzje o obniżeniu liczby przyjmowanych studentów na kierunki pedagogiczne. Jednak pomimo tego chętnych na tego typu studia w tym roku jest mniej. Na 250 wolnych miejsc w trybie dziennym swoje podanie złożyło 195 chętnych, a na studia zaoczne tylko 47 (limit 140 miejsce). – Widać wyraźnie tę tendencję, że zainteresowanie pedagogiką z jednej strony jest bo to są duże liczby osób zgłaszających się i przyjętych, a z drugiej strony mimo możliwości kształcenia trochę zwolniono tempo w sensie podejmowania tych studiów – stwierdził Janusz Pater. Najgorzej jest na kierunku matematycznym. Istnieje prawdopodobieństwo, że kierunek w ogóle nie zostanie uruchomiony. Na 35 miejsc chętnych jest tylko 14 osób. Aby kierunek ruszył w październiku, minimum w postaci 30 osób musi być wypełniony. W przypadku studiów na Instytucie Kultury Fizycznej również limit studentów został obniżony do liczny 90 osób na studia stacjonarne. Jednak chęć podjęcia tego typu studiów zgłosiło tylko 53 osoby. Na studia zaoczne zgłosiło się tylko 11 osób przy limicie 35 miejsc.

Od 1 października ruszają studia magisterskie na Instytucie Technicznym. Nie został w pełni wykorzystany limit dla studentów z tytułem inżyniera i licencjata.

Do dzisiaj studenci przyjęci na kierunki oferowane przez PWSZ muszą potwierdzić chęć podjęcia studiów. – Praktyka lat ubiegłych pokazuje, że rzeczywiście ktoś otrzymał decyzję o przyjęciu na studia i odstępuje od tego. W przypadku kiedy ktoś nie został przyjęty i był na liście rezerwowej ma teraz szanse na podjecie studiów – dodaje Pater.

Rekrutacja uzupełniają na studia stacjonarne i niestacjonarne ruszy 30 sierpnia i potrwa do 19 września.

(MG)
Fot. (MG)






Dziękujemy za przesłanie błędu