Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
28/07/2016 - 08:40

Pielgrzymi z Czadu nie nudzili się w Przyszowej [Zdjęcia]

Tydzień misyjny, poprzedzający Światowe Dni Młodzieży, był niezwykle intensywny i bogaty w wydarzenia w parafii w Przyszowej. Tu przebywała trzynastoosobowa grupa pielgrzymów z Czadu.

Pielgrzymi pojawili się w Przyszowej już 18 lipca, gdzie powitał ich proboszcz tutejszej parafii – ks. Jan Gajda. Kolejne dni obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń, których koordynatorem był ks. Łukasz Kazimierczyk.

Kapłan wraz z grupą wolontariuszy z Przyszowej i Stronia nie pozwolił, aby pielgrzymi się nudzili. Organizowali wspólne wycieczki – byli w Szczawnicy, Limanowej i Męcinie. W sobotę 23 lipca wraz z innymi pielgrzymami wspólnie modlili się pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu.

Na zakończenie młodzi z Czadu uczestniczyli w festynie parafialnym. Zostali wtedy pożegnani przez księdza proboszcza i obdarowani upominkami upamiętniającymi ich pobyt na ziemi przyszowskiej. Pielgrzymi otrzymali również piekne albumy ziemi sądeckiej i gorlickiej wraz z koszulkami, promującymi naszą Ojczyzne i region w Afryce. Te przekazał starosta powiatu nowosądeckiego - Marek Pławiak.

Jedną z osób goszczących u siebie pielgrzymów była Wioletta Oleksy. W jej domu mieszkali ks. Djekonbe Gerard - proboszcz Katedry Diecezjalnej w mieście DOBA, Djangonan Madkiegue- nauczyciel historii i geografii, Madjimbaye Bertin - nauczyciel języka francuskiego i Djelassem Fidel - student ekonomii i zarządzania.

- Przez cały tydzień spożywaliśmy wspólne posiłki i w miarę wolnego czasu naszych gości, staraliśmy się organizować im krótkie wycieczki po najbliższej okolicy. Największą atrakcją kulinarną dla pielgrzymów z Czadu okazały się pierogi z serem i jagodami, kiełbasa swojska i polskie jabłka – wspomina Wioletta Oleksy.

W poniedziałek 25 lipca około godziny 10. Pielgrzymi udali się w dalszą podróż do Krakowa, aby spotkać się z Papieżem Franciszkiem.

Zobacz też: Francuscy pielgrzymi z Nowego Sącza odjechali do Krakowa

(KB) [email protected] Fot. Wioletta Oleksy 

Pielgrzymi z Czadu w Przyszowej


Dziękujemy za przesłanie błędu