Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
20/02/2015 - 13:48

Pionierska monografia Sądecczyzny. Promocja książki w starostwie

Tak wnikliwie historii Sądecczyzny jeszcze nikt nie opisał. Nowa książka Grzegorza Olszewskiego ma charakter nowatorski i powinna stać się podstawową lekturą dla każdego mieszkańca regionu.
Dzisiaj (20 lutego) w starostwie powiatowym w Nowym Sączu została zaprezentowana monografia historyczna administracji lokalnej „Ziemia Sądecka” autorstwa Grzegorza Olszewskiego.

- Licząca 704 strony pozycja jest dla mnie podstawowym i odkrywczym kompendium wiedzy o powiecie nowosądeckim na przestrzeni wieków - powiedział Jerzy Giza, wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie. - W ostatnim ćwierćwieczu podejście do pamięci narodowej było nonszalanckie, ale historia kołem się toczy i przypomina o sobie wydarzeniami na Ukrainie. Dlatego obowiązkiem polskiej inteligencji jest kultywowanie pamięci o przeszłości.

W ten nurt wpisuje się rozprawa Grzegorza Olszewskiego „Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej” opublikowana przez starostwo powiatowe.

- Zawsze będę wspierał tego typu działania - powiedział Marek Pławiak, starosta nowosądecki.

Historię książki przybliżył Grzegorz Olszewski:

- Pomysłodawcą i inicjatorem powstania tego pionierskiego opracowania był Jan Golonka, były starosta powiatu nowosądeckiego. - Do tej pory nie było całościowego opracowania historii powiatu na przestrzeni wieków.

Opracowanie to jest podzielone na kilka bloków, opisujących starostów, starostwa i zmiany administracyjne, które zachodziły z biegiem czasu. Ma charakter badawczy i historyczny. Odkrywa niepublikowane źródła i nowe fakty z czasów zaboru austriackiego, II RP, podaje zupełnie nowe informacje z czasów II wojny światowej i wypełnia białą plamę w wiedzy historycznej z czasów Polski Ludowej.

- Nie ma analiz historycznych okresu PRL-u w naszym regionie, a moja książka przynosi kompletną syntezę tego okresu w naszym regionie -dodaje Grzegorz Olszewski.

Dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, chwalił autora za wykorzystanie niepublikowanych źródeł (w tym ilustracyjnych), ale też zwrócił uwagę na mankament opracowania:

- Takiej pozycji nie czyta się jak powieści i dlatego mankamentem tej książki jest brak indeksów osobowych i geograficznych.

W spotkaniu wziął także udział Peter Nelson – urodzony w USA (mieszkający obecnie w Krakowie) prawnuk starosty nowosądeckiego Wawrzyńca Typrowicza, który zginął zamordowany w Charkowie (ZSRR) w czasie II wojny światowej. Dziękował za zaproszenie na promocję książki i zachowanie pamięci o jego przodku:

- Gdyby mój pradziadek wiedział 75 lat temu, że znany historyk zapamięta i opisze jego rolę w zarządzaniu powiatem sądeckim to byłby z tego bardzo dumny i miałoby to dla niego wielki znaczenie.

W czasie spotkania Jerzy Giza zaapelował do starosty nowosądeckiego o wydanie nieopublikowanych pamiętników Kazimierza Ducha, starosty sądeckiego z czasów I wojny światowej, który poprzedzał na urzędzie Wawrzyńca Typrowicza:

- Jego postacią i dokonaniami zainteresowali się Włosi z uniwersytetu w Mediolanie. Nie bądźmy gorsi od nich.

-Widzę potrzebę wzmacniana zasobów historycznych, ale nie lubię składać obietnic bez pokrycia. O ewentualnej publikacji musze porozmawiać z Jerzym Gizą. Niemniej popieram wydawanie tego typu pozycji i mam nadzieję, że ukaże się ona do 2018 roku, kiedy to będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości - odpowiedział Marek Pławiak.

Monografię powiatu nowosądeckiego Grzegorz Olszewski napisał w ciągu roku.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu