Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
27/02/2020 - 14:50

Pisownia tych słów sprawia Polakom największą trudność. Sprawdź się w quizie!

Obok języka chińskiego i arabskiego język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Błędy popełniają nawet najlepsi, stąd lista językowych wpadek jest naprawdę długa... Jeśli, podobnie jak inni sądeczanie, spadasz w dół, cofasz się do tyłu i wracasz z powrotem, przeczytaj artykuł i sprawdź się w naszym quizie!

Częste błędy wynikają z presji czasu i anonimowości – skoro trudno ustalić naszą tożsamość, pisząc w sieci czujemy się bezkarni, nie narażamy się także na wstyd. Pomyłki są również związane z niechęcią do czytania książek. Wiele błędów jest powielanych w mediach społecznościowych, serwisach informacyjnych i blogach o krajowym zasięgu.

Mamy tendencję do używania słów w niewłaściwym znaczeniu, mylimy podobne wyrażenia, nie potrafimy w poprawny sposób odmieniać wyrazów i posługujemy się pleonazmami, których przykładem są sformułowania takie jak ,,masło maślane”, ,,spadać w dół” czy ,,cofać się w tył”. Największy problem mamy z pisownią łączną i rozłączną.

Czytaj też: Turniej wiedzy o języku ojczystym, czyli prosto o trudnym języku polskim

Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nam również zdarzają się błędy i literówki, zachęcamy naszych Czytelników do skorzystania z opcji zgłaszania błędów. Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu lub wyraz, w którym zauważyłeś pomyłkę i kliknąć opcję "zgłoś błąd w artykule".

A Ty? Znasz podstawowe zasady pisowni? Sprawdź się w naszym quizie!

[email protected], fot. pixabay.com Dziękujemy za przesłanie błędu