Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
10/12/2013 - 11:30

Plastycy z katolickiego liceum na włoskim stażu

Uczniowie Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu brali udział w projekcie realizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe „Come Fra Angelico… Praktyczne wsparcie rozwoju zawodowego i osobistego plastyków w zakresie fresku, ceramiki i rzeźby”.
Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej 20 uczniów Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu uczestniczyło od 1 do 14 lipca tego roku w stażu w Rawennie we Włoszech – kolebce fresku, podczas którego pod okiem fachowców tej dziedzinie prof. Valentino Montanari i prof. Deborah Gaetta młodzi plastycy uczyli się wykonywania i konserwacji fresków w Międzynarodowej Szkole Scuola Internazionale Studi d’Arte del Mosaico e dell’Affresco Marina Romea – Ravenna.
Każdy dzień pobytu był maksymalnie wykorzystany. Do wczesnego popołudnia odbywały się zajęcia teoretyczne i praktyczne w szkole, a później młodzież zwiedzała najważniejsze miejsca Rawenny i okolic, spotykała się z lokalnymi władzami, a także poznawała kulturę, kuchnię i zwyczaje Włochów. Podczas zajęć w szkole uczniowie mieli możliwość poznać historię fresków, dzieła największych mistrzów w tej dziedzinie, a także nauczenia się wykonywania fresków różnymi technikami. Najpierw przygotowywali projekty wzorując się na mistrzach, a potem pod okiem profesorów wykonywali freski techniką spolverino, incausto, cannocciato, strappo – mówi Wioletta Bobrowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu.
Dzięki udziałowi w projekcie młodzież Katolickiego Liceum Plastycznego miała możliwość poznania technik, do których w Polsce jest utrudniony dostęp, a także nabycia praktycznych umiejętności pod okiem znanych, włoskich profesorów w tej dziedzinie.
Najistotniejsze to nabycie umiejętności pozwalających samodzielnie wykonywać i doskonalić sztukę fresku, rzeźby i ceramiki w stylu włoskim. Potwierdzeniem tych umiejętności jest uzyskanie stosownych międzynarodowych certyfikatów i potwierdzeń (Europass). Istotną rzeczą jest również zapoznanie się z kontekstem kulturowym i myślowym fresku, kulturą obyczajową, polityczną, i kulturą Włoch i warsztatem artystycznym fresku na poziomie zawodowym we Włoszech. Dzięki temu uczniowie biorący udział w projekcie będą mogli nie tylko podejmować działalność we Włoszech i współpracę z kolegami włoskimi, ale także przeszczepiać zdobyte umiejętności na grunt Polski – dodaje pani wicedyrektor.

Projekt „Come Fra Angelico… Praktyczne wsparcie rozwoju zawodowego i osobistego plastyków w zakresie fresku, ceramiki i rzeźby” realizowany był w ramach szerszego projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”, w ramach działania3.4.2 POKL na zasadach Programu uczenia się przez całe życie – Leonardo Da Vinci – Projekty mobilności (staże) 2012. Projekt ten był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

(JB)
Fot. archiwum Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu