Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
08/05/2015 - 22:24

Poezja KL Ravensbrück. Wyróżnienie dla Jolanty Mrówki

Jolanta Mrówka, uczennicy Gimnazjum im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu, zdobyła wyróżnienie w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim - „W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück, jaki się odbył w Szkole Podstawowej w Kłodnem, gm. Limanowa.
Konkurs został zorganizowany z inicjatywy dyrektora szkoły w Kłodnem, Romana Ciesielczyka, a podstawę stanowiła uchwała Senatu RP z 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.
Głównymi celami konkursu było: popularyzacja twórczości poetek obozowych z KL Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek tegoż obozu oraz propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości Ojczyzny

W pracach jury wzięli udział: Andrzej Róg (przewodniczący) – aktor teatru STU w Krakowie, Ewa Ablewicz-Rzeczkowska – wydawca Informacyjnej Agencji Radiowej, Paweł Zastrzeżyński – reżyser filmowy oraz z ramienia gospodarzy Ewa Tobiasz – nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Kłodnem.
Uczestników i gości zaproszono do wysłuchania występu Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod przewodnictwem Haliny Dyczek.

Następnie zaczęła się prezentacja utworów przygotowanych przez uczniów. O miano zwycięzcy w konkursie walczyło 50. Recytatorów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy przybyli wraz ze swoimi opiekunami. Recytatorzy zaprezentowali wybrany utwór poetycki oraz fragment prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.
Po części konkursowej jury udało się na naradę, a głos zabrał gość honorowy - dr Wanda Półtawska, która podzieliła się wspomnieniami z czasów przeżytych w obozie. Przypomniała młodzieży słowa św. Jana Pawła II, aby zastępować „cywilizację śmierci i nienawiści” - „cywilizacją miłości i życia”. Podkreślała znaczenie przyjaźni i bezinteresownej miłości w życiu każdego człowieka.

Gimnazjum im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu reprezentowała uczennica kl. I a – JOLANTA Mrówka pod kierunkiem polonistki - Agaty Nawojowskiej. Jolanta zdobyła II wyróżnienie. Zaprezentowała wiersz Marii Zientary-Malewskiej pt. „Wspomnienia z Ravensbrück” oraz fragment prozy pochodzący z książki Wandy Półtawskiej „I boję się snów”. Warto podkreślić, że uczennica zmagała się z tekstem, podczas gdy na sali była obecna autorka książki – p. Wanda Półtawska.
Zwycięzcy konkursu, jak i pozostali uczestnicy, otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez: wójta Gminy Limanowa, starostę limanowskiego, Wydawnictwo św. Pawła z Częstochowy, Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej w Limanowej.

(s)
Źródło: Gimnazjum im. bł. O. St. Papczyńskiego w PodegrodziuDziękujemy za przesłanie błędu