Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
07/12/2019 - 15:15

Potrawy z całego świata pokazali podczas akcji charytatywnej WSB-NLU

W sobotę 7 grudnia 2019 roku ruszyła XVII edycja charytatywnego International Cooking Day. Dochód z imprezy zostanie przekazany na budowę nowego domu dla Julki i Kamili Tubek, które cierpią na rdzeniowy zanik mięśni.

International Cooking Day zorganizowany został przez społeczność studencką WSB-NLU i Fundację Bezpiecznie Do Celu.

- Celem tegorocznej edycji jest dołożenie cegiełki do budowy domu dla Julii i Kamili Tubek. Współpracujemy z Elitarnym Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu oraz Fundacją Bezpiecznie Do Celu. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Julkę i Kamilę. 

Dziewczyny cierpią na rdzeniowy zanik mięśni i muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich. Ich mama  nie ma możliwości finansowych, które pozwoliłyby jej przystosować dom do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fundacja Renovo zajmuje się budową nowego domu dla mamy i córek – wyjaśnia koordynator wydarzenia, dr Justyna Sokołowska-Woźniak

Zobacz także: Chorują na rdzeniowy zanik mięśni. Możemy im pomóc

W programie przewidziano degustację tradycyjnych potraw z 13 różnych krajów, m.in. Chin, Kenii, Maroko, Turcji, Nigerii, Indii, Kazachstanu, Tatarstanu i USA.

- W ubiegłych latach studenci przygotowywali potrawy w akademikach. W tym roku postawiliśmy na rodzinną atmosferę – chcemy, aby w Polsce czuli się jak u siebie. Stąd pojawił się pomysł gotowania w polskich domach – opowiada dr Justyna Sokołowska-Woźniak. Jak udało nam się dowiedzieć, ekipa z Kazachstanu gotowała wczoraj u rektora uczelni.

- Przedsięwzięcie odbywa się w ramach uczelnianego przedmiotu ,,Organizacja wydarzeń”. Przygotowania do dzisiejszego dnia trwały niemal dwa miesiące. Studenci wymyślali potrawy, Kanclerz uczelni Przemysław Bochenek zapewniał produkty, które następnie były rozdzielane pomiędzy grupy z poszczególnych krajów. Jesteśmy wdzięczni sponsorom za pomoc i wsparcie podczas International Cooking Day – podkreśla dr Justyna Sokołowska-Woźniak.  

W trakcie trwania wydarzenia organizatorzy zapewnili możliwość skorzystania z wirtualnej rzeczywistości, która polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń, stworzonych przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Aby przenieść się w sztuczną rzeczywistość, wystarczyło założyć okulary VR.

Lokalni artyści zadbali o oprawę muzyczną wydarzenia. Można było usłyszeć zespół The Sunflowers & Friends, Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko oraz podziwiać występy akrobatyczne sądeckiej grupy Screamo Trickz. W przerwach między pokazami słychać było świąteczne piosenki i kolędy.

Czytaj też: Sądecka grupa dała czadu w "Mam Talent". Brakowało tylko wybuchów

- Podczas International Cooking Day każdy może spotkać się ze studentami wszystkich kontynentów świata, wymienić poglądy, doświadczenia lub po prostu porozmawiać o ich kulturze i obyczajach – opowiada specjalista ds. marketingu i rekrutacji, Michał Kapała.

- Naszym priorytetem jest zbiórka pieniędzy dla Julki i Kamili. Nie należy jednak tracić z pola widzenia integracji studentów z całego świata, którzy na co dzień są z dala od swoich rodzin. Chcemy, by w Polsce czuli się jak w domu – informuje dr Justyna Sokołowska-Woźniak.

Jesteśmy pełni podziwu dla studentów uczelni.

K.K., [email protected], fot. K.K.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)