Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
08/05/2016 - 07:15

Poznać i pokochać język francuski z Pałacem Młodzieży

W Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu odbyły się „Dni Frankofońskie”.

Po raz kolejny od kilku lat, młodzież i dzieci uczęszczający na zajęcia z języka francuskiego, prezentowali przybyłym gościom elementy i zwyczaje kultury Francji, dając świadectwo tego, że warto uczyć się właśnie języka francuskiego – mówi Agnieszka Tokarczyk, prowadząca zajęcia z języka francuskiego w Pałacu Młodzieży.
Na wstępie spotkania wszystkich zebranych na sali widowiskowej przywitały Dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu Milenia Małecka-Rogal, Kierownik Działu Kultury Żywego Słowa Lidia Kowalczyk oraz pomysłodawca i autorka „Dni frankofońskich” – Agnieszka Tokarczyk.
Uczniowie pani Agnieszki przygotowali widowisko, podczas którego licznie zgromadzoną publiczność, czekała krótka „podróż” po Francji, spotkanie m.in. z takimi postaciami jak Napoleon Bonaparte, Trzej Muszkieterowie, Asterix i Obelix. Na scenie nie zabrakło jednego z najbardziej popularnych tańców francuskich, „Kan Kan”, który został wykonany przez 12 dziewcząt, należących do koła tańca towarzyskiego, prowadzonego przez panią Halinę Kuklę, instruktora Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.
Po duchowej podróży, gości czekał poczęstunek kuchni francuskiej, który został specjalnie przygotowany przez uczestników zajęć języka francuskiego i ich rodziców.
Zajęcia z języka francuskiego w Pałacu Młodzieży organizowane są już od 6 lat. Obecnie, zajęcia te prowadzone są w siedmiu grupach wiekowych, liczących ponad 70 uczestników. Każdego roku przybywa chętnych. Fakt ten nie powinien jednak dziwić, gdyż jak podaje Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF):
• językiem francuskim, jak się ocenia, posługuje się 220 mln osób na świecie;
• 60 proc. użytkowników języka francuskiego to osoby poniżej 30 roku życia;
• Ponad 1/3 krajów należących do ONZ należy także do Międzynarodowa Organizacja Frankofonii;
• W Unii Europejskiej język francuski jest drugim językiem ojczystym i drugim najczęściej używanym językiem obcym;
• Uniwersytecka Agencja Frankofonii (AUF) zrzesza 786 uczelni i instytucji badawczych z 98 krajów;
• Francuski jest trzecim językiem biznesu, zaraz po angielskim i chińskim.

Pałac Młodzieży w Nowym Sączu

Poznać i pokochać język francuski z Pałacem Młodzieży


Dziękujemy za przesłanie błędu