Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
19/01/2020 - 22:25

Prawosławni i grekokatolicy obchodzili Święto Chrztu Pańskiego

Prawosławni i wyznawcy innych obrządków wschodnich obchodzili (19 stycznia) święto Jordanu, na pamiątkę Chrztu Jezusa. W cerkwi pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana w Blechnarce zgromadzili się wierni, aby celebrować to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w roku liturgicznym.

W cerkwi pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana w Blechnarce zgromadzili się wierni, aby celebrować święto Chrztu Pańskiego Jezusa Chrystusa w Jordanie. To jedno z dwunastu najważniejszych świąt w roku liturgicznym obrządków wschodnich.

Po mszy w świątyni odbyła się procesja i wierni przeszli nad Ropę. Mężczyźni nieśli chorągwie cerkiewne, kapłan w białych szatach liturgicznych mały, ozdobny krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa oraz modlitewniki, a jeden z parafian trzyramienne świeczniki, symbolizujące Trójcę Świętą.

Procesja zatrzymała się przy rzece, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, a mianowicie poświęcenie wody, symbolizujące chrzest Chrystusa w Jordanie. Kapłan odmówił modlitwę do Ducha Świętego, trzykrotnie zanurzając w wodzie świeczniki, a następnie krzyż. Poświęconą wodę wierni zabrali do domów, ponieważ wierzą w jej uzdrowicielską moc.

Cerkiew pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana jest prawosławną  cerkwią filialną w Blechnarce. Należy do parafii św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju, w dekanacie Gorlice diecezji przemysko-gorlickiego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się w centrum wsi, zbudowano ją w 1801 roku z kamienia rzecznego.

(MK) fot. aut.

Prawosławni i grekokatolicy obchodzili Święto Chrztu Pańskiego
Prawosławni i wyznawcy innych obrządków wschodnich obchodzili (19 stycznia) święto Jordanu, na pamiątkę Chrztu Jezusa. W cerkwi pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana w Blechnarce, zgromadzili się wierni, aby celebrować to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w roku liturgicznym.


Dziękujemy za przesłanie błędu