Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
04/07/2019 - 21:00

Prestiż czy pieniądze? Dlaczego Stary Sącz flirtuje z UNESCO?

Jako czwarte polskie miasto Stary Sącz ma szansę na pozyskanie tytułu kreatywnego miasta UNESCO, Miasta Muzyki. Co dzięki temu zyska gmina?

- Na tysiąc polskich miast tylko trzy wpisane są na listę miast kreatywnych UNESCO: Kraków, Łódź i Katowice. To byłby dla nas prawdziwy prestiż dołączyć do tego grona – obrazuje zasadność starań gminy burmistrz Jacek Lelek.

Zobacz też: Stary Sącz Pomnikiem Historii! Prezydent RP Andrzej Duda zarządził

Kraków jest miastem literatury, Łódź oczywiście filmu a Katowice – muzyki. Stary Sącz swoje starania koncentruje swoje działania wokół tej samej tematyki co ostatnia z metropolii. A argumentów przytoczyć  można naprawdę wiele z organizacją Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej i Pannonicą na czele. Już teraz oba wydarzenie przyciągają melomanów z całej Polski, Europy i świata. Usankcjonowanie tej pozycji aprobatą UNESCO na pewno przyciągnęło by jeszcze więcej gości, co świetnie wpisuje się w strategię rozwoju gminy, w którym sztandarowym punktem jest turystyka.

Ale prestiż, jak można się domyślić, to nie wszystko. Tu w grę wchodzą też pieniądze. Przy staraniach o jakiekolwiek dofinansowanie do podobnych przedsięwzięć choćby w ministerstwie zawiadującym kulturą Stary Sącz pod patronatem UNESCO będzie miał zupełnie inną, o wiele lepszą pozycję wyjściową niż teraz. Kiedy przesądzi się czy Stary Sącz będzie mógł się legitymować tym prestiżowym tytułem? Dopiero w listopadzie.

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info / SFMDDziękujemy za przesłanie błędu