Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
10/04/2012 - 09:35

Rekolekcje, turystyka religijna. DCP Opoka

Kiedy 16 czerwca 1999 roku, na starosądeckich błoniach Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę, nikt nie przypuszczał, że drewniany ołtarz, przy którym Ojciec Święty odprawiał Mszę Świętą, stanie się wiernym świadkiem kultu Papieża Polaka i Pani Ziemi Sądeckiej. Nikt nie śnił, że powstanie tam nowoczesne Centrum Pielgrzymowania z bogatą ofertą rekolekcji, promujący turystykę religijną.
Trochę historii

16 czerwca 1999 roku na starosądeckich błoniach pielgrzymi z niepokojem spoglądali w zachmurzone niebo, oczekując na przyjazd Ojca Świętego. Ci, którzy stali w tym siedemsettysięcznym tłumie, do dziś pamiętają radosna atmosferę uroczystości kanonizacyjnych, a w ich uszach ciągle jeszcze brzmi pieśń „Życzymy, życzymy”. Trudno uwierzyć, że od tamtych wydarzeń minęło już prawie 13 lat. Tyle wokół się zmieniło...
Wizyta Ojca Świetego niezaprzeczalnie pozostawiła w sercach starosądeczan owoce wiary. Ale nie tylko. Pozostała także rzeczywista i namalcna pamiątka tamtych wydarzeń - ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą. Miejsce to stało się początkiem istnienia Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania.
- Nie od razu było jasne, co powstanie wokół Ołtarza Papieskiego – wspomina ks. Tadeusz Sajdak, dyrektor DCP, któremu zadanie zagospodarowania obiektu, ksiądz Biskup powierzył w 2000 roku. - Początkowo zabezpieczeniem i utrzymaniem ołtarza zajęło się Stowarzyszenie "Starosądeckie Centrum Pielgrzymowania". Nasze działania od początku zmierzały do zagospodarowania terenu wokół obiektu i zorganizowania tam prężnie działającego ośrodka duszpasterskiego.  
Zgodnie z pierwotnym planem starosądecki ołtarz, miał zostać rozebrany po uroczystościach. Jednak zainteresowanie pielgrzymów tym miejscem i liczne prośby kierowane do władz miasta i diecezji tarnowskiej, wpłynęły na decyzje o pozostawieniu go - jako pamiątki po niezwykłym wydarzeniu. Ołtarz widniał jednak jako obiekty tymczasowy. Trzeba więc było wykonac szereg prac konserwatorskich. Jednocześnie opracowywano dokumentację potrzebną do rozpoczęcia budowy Domu Pielgrzyma.
- Budowę rozpoczęliśmy na zasadzie "nie mamy nic, ale budujemy" – opowiada ks. Sajdak. - Dzięki pomocy sponsorów i wielu dobroczyńców w 2004 roku budynek był gotowy w stanie surowym. Wtedy zapadła decyzja, aby przekazać go diecezji. Dzięki temu dokończenie inwestycji było możliwe w przeciągu sześciu lat. 
Wszystko odbywało się przy jednoczesnym organizowaniu uroczystości religijnych. W pejzaż Ołtarza Papieskiego wpisały się między innymi te upamiętniające kolejne rocznice wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu, odpust ku czci św. Kingi, Papieskie Dni Młodych, czy Piknik Motocyklistów.

Rekolekcyjny Dom Pielgrzyma "Opoka" dzisiaj

Dicezjalne Centrum Pielgrzymowania zostało uroczyście otwarte 29 czerwca 2010 roku. Ważną jego częścią jest Dom Pielgrzyma, będący bazą noclegową i gastronomiczną dla turystów odwiedzających miasto Świętej Kingi. Budynek został zaprojektowany w pracowni Zenona Remiego w Zakopanem i stylem nie odbiega od architektury Starego Sącza.
- Od 2010 roku staramy się, aby Dom Pielgrzyma zaistaniał w świadomości turystów i mieszkańców regionu – tłumaczy ks. Sajdak. - Tutaj toczy się bogate życie kulturalne i religijne. Tutaj można odpocząć i pomyśleć.
„Opoka” oferuje 80 miejsc noclegowych w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych, trzy sale konferencyjne, wyżywienie w różnych standardach, miejsce zabaw dla dzieci, dostep do Internetu, wypożyczalnię sprzętu kajakowego i narciarskiego.
Przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania działa kawiarnia, w której serwowane są słynne już ciasteczka papieskie. Papież miał okazję skosztować tych słodkości u sióstr klarysek, po uroczystościach kanonizacyjnych błogosławionej Kingi. Z wielu smakołyków podanych na deser wybrał właśnie te. Siostry klaryski pieką ciasteczka według receptury przechowywanej i strzeżonej w tajemnicy od niepamiętnych czasów, a swoje słodkości udostępniają wyłącznie pielgrzymom i gościom „Opoki”.
Dom Pielgrzyma w Starym Sączu to także rekolekcje, spotkania formacyjne, kursy ewangelizacyjne i dni skupienia.
- Są rekolekcje, które organizujemy systematycznie – na przykład dla narzeczonych połączone z kursem przedmałżeńskim, czy dla małżonków – wylicza dyrektor Centrum. - Ponad to zapraszamy narciarzy, gimnnazjalistów, maturzystów i kapłanów.Oferujemy rekolekcje ewangelizacyjne jak na przykład Kurs Jana, Słowo Boże w życiu Maryi, a także tematyczne. (Pełna oferta rekolekcji tutaj.)
Aby połączyć wypoczynek z modlitwą, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania przygotowało również programy turystyki religijnej, które obejmują wycieczki jedno- i kilkudniowe śladami Jana Pawła II i św. Kingi.

Muzeum Jana Pawła II

W pomieszczeniach, gdzie w trakcie sprawowania Eucharystii w 1999 roku była zakrystia, dzisiaj znajduje się Muzeum Jana Pawła II.
- Na koniec Mszy Świętej kanonizacyjnej, Ojciec Święty wygłosił swoją słynną "Powtórkę z geografii" – mówi dyrektor DCP. - Stąd pomysł, aby skoncentrować się na duszpasterstwie pielgrzymów i turystów. Dlatego zaczęliśmy zbierać eksponaty związane z turystyka Jana Pawła II. I tak powstało muzeum. Można w nim także zobaczyć osobiste stroje Papieża, dokumenty i pamiątki związane z Ojcem Świętym.
Muzeum wzbogacają fotografie Sylwestra Adamczyka z uroczystości kanonizacyjnych. Wśród eksponatów na uwagę zasługuje płaskorzeźba Franciszka Pałki z Paszyna przedstawiająca Ojca Świętego w czasie Eucharystii. Nad postacią Papieża w tle widać św. Kingę, św. Stanisława – biskupa Szczepanowskiego oraz św. Świerada z Tropia, u dołu zaś widnieje orzeł biały. W muzeum można obejrzeć meble z Mszy kanonizacyjnej, ornat, białą sutanna z pasem papieskim, buty i piuskę, których Ojciec Święty używał przed rokiem 1999 r., a także monety wybijane z okazji ważnych wydarzeń w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz medale wybijane z okazji Synodów Biskupów i kongresów eucharystycznych. Muzeum to zbiór drobnych pamiątek, które Papież otrzymywał przy okazji swoich pielgrzymek, to liczne eksponaty, które przekazały osoby obsługujące pielgrzymki, to kasety i płyty z przemówieniami Ojca Świętego.


(KB)
fot. Arch. DCP






Dziękujemy za przesłanie błędu