Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
19/11/2019 - 16:15

Rektor Cygnar odpowiada posłowi Mularczykowi. O co chodzi w sporze wokół PWSZ?

Rektor PWSZ dr hab. Mariusz Cygnar odpowiedział dziś szefowi miejskich struktur PiS posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi na jego pismo w sprawie konfliktu w sądeckiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. O co chodzi w sporze między władzami uczelni, a grupą studentów z Uczelnianej Rady Samorządu Studentów i dlaczego w sprawę zaangażował się poseł?

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, dr. hab. Mariusz Cygnar odpowiedział dzisiaj na list, jaki z początkiem listopada skierował do niego poseł Arkadiusz Mularczyk.

Polityk zwrócił się do rektora z prośbą o ustosunkowanie się do informacji prasowych o tym, jakoby mimo negatywnej opinii samorządu studenckiego rektor powołał na stanowisko prorektora do spraw studenckich i kształcenia wskazaną przez siebie kandydatkę, a wobec przewodniczącej  Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Moniki Dyrlagi wszczął postępowanie dyscyplinarne. Te słowa spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem rektora.

- Z uwagi na fakt, iż Uczelniana Rada Samorządu Studentów nie przedstawiła ważnej uchwały, należało przyjąć domniemanie o wyrażeniu zgody na powołanie przedstawionego im kandydata do pełnienia funkcji prorektora do spraw studenckich i kształcenia - wyjaśnia rektor uczelni Mariusz Cygnar.


Tutaj przeczytasz w całości odpowiedź rektora Mariusza Cygnara skierowaną do posła Mularczyka

- Nieprawdą jest, iż wobec pani przewodniczącej wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Na podstawie stwierdzonych, rażących nieprawidłowości w procedurze uchwały Uczelnianej Rady Samorządu Studentów w związku z podejrzeniem popełnienia przez przewodniczącą przewinienia dyscyplinarnego (..) skierowałem pismo do rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, a nie dyscyplinarnego jak przywołano w piśmie - dodaje.

Poseł Mularczyk poruszył też inne kwestie. W piśmie do rektora poprosił o ustosunkowanie się do opinii, że rada uczelniana jest „ustawiona”, a dyscyplinarki na PWSZ wobec „niewygodnych” studentów i wykładowców to nie pierwszyzna. Te słowa wywołały oburzenie rektora, który nie omieszkał odnieść się do tych, jak sam powiedział „nieprawdziwych, a wręcz obraźliwych treści dotyczących Rady Uczelni.”Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)