Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
23/09/2021 - 13:20

Rubinowy Jubileusz „Mszalniczan”. 40 lat minęło...

19 września 2019 roku Zespół Regionalny „Mszalniczanie” obchodził Jubileusz 40-lecia swojej działalności. To najstarszy zespół pieśni i tańca ludowego w gminie Kamionka Wielka, kultywujący folklor Lachów Sądeckich.

"Oj, jo se Mszolniconek, łojcowskiej natury
Oj, gwizne na paluskach, podskoce do góry"
(przyśpiewka zespołowa)

19 września 2019 roku Zespół Regionalny „Mszalniczanie” obchodził Jubileusz 40-lecia swojej działalności. To najstarszy zespół pieśni i tańca ludowego w gminie Kamionka Wielka, kultywujący folklor Lachów Sądeckich.
Jubileusz stał się okazją do przedstawienia ogromnego dorobku zespołu. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. sprawowaną przez ks. Tadeusza Śmierciaka, proboszcza parafii Mystków. Liturgię i oprawę muzyczną przygotował zespół, w pełnym składzie w strojach i z kapelą.

Dalsze uroczystości odbyły się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. bł. Karoliny Kózkówny w Mszalnicy, gdzie gości przywitał gości kierownik zespołu, Czesław Majewski. Poseł Patryk Wicher, który wraz z Martą Mordarską, Przewodniczącą Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej (także wiceprzewodniczącą Komisji Kultury) Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie, wręczył odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dla Kazimierza Ogorzałka.

Kazimierz Ogorzałek to był dyryektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, a zarazem jednego z założycieli zespołu. Wręczyli oni także Medal „Polonia Minor” przyznany dla ZR „Mszalniczanie” przez marszałka województwa i przewodniczącego Sejmiku. Przekazali także list gratulacyjny od Członka Zarządu Województwa Małopolskiego - Iwony Gibas.

Głos zabrał również Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski, który wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Ryszardem Poradowskim wręczyli Nagrody Starosty dla ZR „Mszalniczanie” i Kazimierza Ogorzałka oraz wydaną przez Powiat płytę, kolejną płytę zespołu pn. W Mszalnicy dobrze żyć. Swoją nagrodę i list gratulacyjny wręczył także gospodarz gminy, wójt Andrzej Stanek i p.o. Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej - Grażyna Michalik. Także list gratulacyjny i drużbowską ciupagę wręczył zespołowi Marcin Kiełbasa, radny Rady Gminy Kamionka Wielka.

Jubileuszowy koncert ZR „Mszalniczanie” podzielony był na 4 dziesięciolecia. Pokaz najciekawszych tańców przeplatany był prezentacją na ekranie, z komentarzem sprawnie poprowadzonym przez Annę Jelito i Czesława Majewskiego. Całość przedstawiała ogromny dorobek oraz najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia z życia zespołu przez ostatnie 40 lat.

Z gratulacjami dla zespołu pośpieszyli także: Jadwiga Adamczyk (w imieniu dyrektora MCK SOKÓŁ z Nowego Sącza), etnograf Majka Załuska, OSP z Mszalnicy, KGW a także delegacje zespołów
regionalnych: Lipniczanie, Kowalnia, Nawojowiacy, Niskowioki,Piątkowioki, Starosądeczanie, Kamionkczanki, Mały Skalnik, Skalnik, Mali Mystkowianie, Mystkowienie, Mali Mszalniczanie.

Warto wiedzieć:

ZR „Mszalniczanie” powstał w 1981 roku z inicjatywy miejscowego twórcy ludowego Stanisława Kunickiego i Kazimierza Ogorzałka, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury - jako pierwszy
tego typu w gminie Kamionka Wielka. Jest to zespół autentyczny i reprezentuje region etnograficzny Lachów Sądeckich. Grupę tworzą zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy Mszalnicy i okolicznych miejscowości a przynależność do zespołu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Wśród wielu prestiżowych nagród zdobytych na festiwalach krajowych i zagranicznych na szczególną uwagę zasługują Złota i Brązowa Ciupaga zdobyta na MFFZG w Zakopanem oraz Złote i Brązowe Żywieckie Serce. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Czesław Majewski a prezesem stowarzyszenia - Krzysztof Marcisz. (opr. TK) Fot: OkiemReportera, Paweł Szeliga Powiat Nowosądecki, MarsJan

"Mszalniczanie" mają już 40 lat!
Zespół Regionalny „Mszalniczanie” obchodził jubileusz 40-lecia swojej działalności. To zespół kultywujący folklor Lachów Sądeckich.


Dziękujemy za przesłanie błędu