Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/03/2019 - 22:10

Ruiny zamku w Muszynie to kawał historii i same znaki zapytania

Zamek w Muszynie jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków dawnego „Państwa Muszyńskiego”. Do naszych czasów zachowały się górujące nad miastem ruiny. Mimo wielu badań, nadal brakuje dokumentów, są jedynie hipotetyczne makiety, wyobrażenia o nim i liczne znaki zapytania.


Czy tak wyglądał zamek w Muszynie?

Ruiny średniowiecznego obronnego zamku górują nad Muszyną. Wznoszą się na szczycie Góry Zamkowej, stromo opadającej ku dolinie Popradu. Zbudowany został pod koniec XIV wieku,  z fundacji biskupów krakowskich, przy trakcie handlowym wiodącym na  Węgry.

Muszyński zamek został zniszczony podczas najazdu węgierskiego w 1474 roku, odbudowany w I połowie XVI wieku za odszkodowanie wypłacone przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Do połowy XVIII wieku był siedzibą starostów „Klucza Muszyńskiego”.

Z czasem zamek popadł w ruinę, z obronnej fortalicji pozostał jedynie fragment muru fundamentalnego wraz z basztą. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną.

- Zamek w Muszynie. Bogata historia i wciąż brak dokumentów obrazujących jego rzeczywisty wygląd – mówi burmistrz Muszyny Jan Golba - Ostatnie dwa zdjęcia to makieta obrazująca hipoteczny wygląd zamku, na podstawie opisów historycznych oraz porównań z wyglądem analogicznych zamków pogranicza np. zamku w Plawcu.

Prace archeologiczne na muszyńskim zamku rozpoczęto w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.  Wtedy wykonywano pierwsze badania sondażowe.  Na większą skalę prace ruszyły w 2007 i 2013 roku oraz latem 2018 roku.

Prowadzone badania są częścią transgranicznego projektu, odkrywającego historię i kulturę polsko-słowackiego pogranicza. Końcowym efektem będzie m.in. książka wydana w polskiej i słowackiej wersji językowej.

(MK) fot. aut, makieta







Dziękujemy za przesłanie błędu