Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
30/03/2012 - 15:47

Rytro: Wyróżnienia dla uczniów za pięknie palmy i pisanki

W Szkole Podstawowej im. Stefana Pawlika w Rytrze rozstrzygnięto konkursy na najładniejszą palmę wielkanocną i pisankę. Jury przyznało ich uczestnikom równorzędne wyróżnienia.
Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Wiąże się z nim wiele ludowych zwyczajów i symboli jak chociażby przygotowywanie kolorowych palm i ozdabianie jajek. W ryterskiej „podstawówce” od dawna kultywowane są te różnorodne, tak popularne przecież obrzędy ludowo-świąteczne. Aby po raz kolejny tradycji stało się zadość, z inicjatywy Barbary Kożuch, Marzeny Kaczor i ks. Tomasza Słowika na początku marca zostały ogłoszone dwa konkursy: na najładniejszą palmę wielkanocną i na najładniejszą pisankę. W tym pierwszym wzięły udział wszystkie klasy, a także dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz uczniowie z Gromady Zuchowej i Drużyny Harcerskiej. Przygotowano siedemnaście palm wielkanocnych.
Konkurs na najładniejszą pisankę był natomiast konkursem indywidualnym. Wzbudził on też spore zainteresowanie uczniów. Ponad sto wykonanych pisanek z trudem zmieściło się na stołach, przygotowanych pod ich ekspozycję.
Wielkanocne prace uczniów oceniało jury w składzie: Wiesława Pawlik, dyrektor SP w Rytrze, nauczyciele – Zofia Podgórska, Katarzyna Izworska- Padula i przedstawicielki Rady Rodziców – Beata Kruczek i Paulina Dudczak.
- Komisja miała naprawdę bardzo trudne zadanie – mówi Wiesława Pawlik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rytrze. – Pomysłowość autorów prac, różnorodność i kolorystyka użytych przez nich materiałów mile zaskoczyła oceniających.
Jury postanowiło uczestnikom obu konkursów przyznać równorzędne wyróżnienia. Uczniowie otrzymają dyplomy i słodycze 4 kwietnia podczas apelu szkolnego. Nagrody ufundowały: Rada Rodziców i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Rytrze.
Warto wspomnieć, że wszystkie palmy uświetnią uroczystości w Niedzielę Palmową w kościele w Rytrze.

(MIGA)
Fot. Arch. SP w Rytrze.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)