Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
15/09/2021 - 14:20

Sądeccy motocykliści na obchodach rocznicy odsieczy wiedeńskiej na Kahlenbergu

Zakończyły się uroczystości na wznoszącej się nad stolicą Austrii górze Kahlenberg. Nie zabrakło delegacji mieszkańców Sądecczyzny, którzy pomni na dziedzictwo polskich bohaterów, co roku pojawiają się w tym miejscu.

12 września 1683 roku na przedpolach Wiednia doszło do jednej z najważniejszych bitew Europy. Decydujące w nim uderzenie zadała szarża husarii, która na rozkaz ówczesnego króla Polski Jana III Sobieskiego starła w pył ponad 60-tysięczną armię turecką wielkiego wezyra Kary Mustafy. Wydarzenie to podniosło morale Wiedeńczyków i było przełomowe dla uformowania się sił politycznych w ówczesnej Europe, przez wielu postrzegane także jako uchronienie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy przed zgubnym dla niej wpływem osmańskiej ekspansji.

Na pamiątkę tamtego zwycięstwa i dla uczczenia pamięci poległych, co roku odbywa się msza dziękczynna w Kościele na Kahlenbergu gromadząca tysiące wiernych, w tym pielgrzymów z Polski. Co roku są wśród nich mieszkańcy Sądecczyzny na czele z delegacją parafian z Podegrodzia. Podegrodzie w tej historii znajduje bowiem szczególne miejsce. To stąd wywodzi się kapelan wojsk Sobieskiego błogosławiony ojciec Stanisław Papczyński.

W minionym roku na Kahlenbergu z grupy sądeckiej uczestniczyli także przedstawiciele Klubu Motocyklowego "Riders of IPA LE MC Poland" chapter Nowy Sącz. Członkami Klubu są czynni i emerytowani funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej.

W uroczystości brali udział także pełnomocnicy komitetu budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu z okręgu Podhalańsko-Sądeckiego. Budowa pomnika wśród przedstawicieli władz austriackich stała sprawą dość problematyczną. Dość przypomnieć, że już w 2013 roku  w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej z inicjatywy Piotra Zaparta na Kahlenbergu wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika króla. W 2017 roku został on sprofanowany przez wandali.

Wykonany z brązu pomnik przedstawiać ma Sobieskiego na koniu, z atrybutami władzy, na czele zwycięskiej husarii. Autorem projektu jest prof. Czesław Dźwigaj. Odsłonięcie było planowane na rocznicę bitwy trzy lata temu, jednak po negatywnej opinii Wiedeńskiej Rady Doradczej ds. Pomników i Miejsc Pamięci wysunięto pomysł jego postawienia w Krakowie oraz ustanowienia międzynarodowego konkursu na projekt nowego pomnika dla Wiednia. Po dziś dzień trwają spory i dyskusje, słychać głosy krytyczne zwolenników i przeciwników.

(P. B.)







Dziękujemy za przesłanie błędu