Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
03/09/2022 - 20:00

Sądecczyzna pamięta o bohaterach. Oddali cześć partyzantom na Hali Łabowskiej

Tradycyjna msza święta na Hali Łabowskiej oraz uroczystości upamiętniające żołnierzy PPAN oddziału „Żandarmeria” odbyły się w sobotę, 3 września. Sądeczanie oddali hołd bohaterom, którym zawdzięczamy wolność.

Tegoroczne patriotyczne uroczystości upamiętniające żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców Oddziału „Żandarmeria” oraz księdza kapelana Władysława Gurgacza rozpoczęły się na nawojowskim cmentarzu. Tam złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy i równocześnie mogiłą dowódcy oddziału, kapitana Stanisława Pióro.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu i równocześnie członkowie jednostki strzeleckiej (ZS „Strzelec”) również dołożyli swoją ważną cegiełkę do dzisiejszej uroczystości. Zadbali oni o kampanię honorową w Nawojowej oraz posterunki w Nawojowej i Łabowej. Bartłomiej Luberda, członek Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Nowym Sączu, odczytał Apel Poległych.

Tradycyjnie, symboliczne wiązanki – wyraz pamięci Sądeczan oraz ich wdzięczności za walkę o wolność – złożono również pod pomnikiem księdza Gurgacza przy Urzędzie Gminy w Łabowej.

Tradycyjna msza święta na Halo Łabowskiej rozpoczęła się w samo południe w sobotę, 3 września. Jak zawsze – msza na łabowskim szczycie odprawiana była już po raz dwudziesty czwarty – uroczystość przyciągnęła tłumy Sądeczan.

Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na czele z dyrektorem Pawłem Szczygłem, samorządowców (w tym jednego z organizatorów dzisiejszej uroczystości, wójt gminy Łabowa Marty Słaby), parlamentarzystów, pocztów sztandarowych i młodzieży. Na Hali Łabowskiej pojawił się i przemawiał Antoni Macierewicz, który co roku odwiedza Sądecczyznę, aby oddać hołd żołnierzom PPAN oddziału „Żandarmeria”.

Mszę świętą na Hali Łabowskiej koncelebrował ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Homilię wygłosił ksiądz Henryk Michalak.

Po nabożeństwie odbył się Apel Poległych oraz uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, dowodzonych przez kapitana Pióro oraz ich dzielnego kapelana. Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu zapewnił asystę honorową.

Po głównych uroczystościach uczestnicy obchodów mogli wysłuchać prelekcji Instytutu Pamięci Narodowej o losach żołnierzy oddziału „Żandarmeria”. Koła Gospodyń Wiejskich zadbały natomiast o smaczny posiłek dla wędrowców. ([email protected], fot. Urząd Gminy Łabowa)

Już po raz 24. Sądeczanie oddali hołd bohaterom na łabowskim szczycie
Zobacz fotorelację z tegorocznej mszy świętej na Hali Łabowskiej oraz uroczystości patriotycznych w gminie Nawojowa oraz Łabowa. (Fot. Urząd Gminy Łabowa)


Dziękujemy za przesłanie błędu