Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
19/07/2017 - 09:35

Sądecki chór "Scherzo" śpiewał w Grecji

Od 3 do 13 lipca Młodzieżowy Chór "Scherzo" I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, pod dyrekcją dr Andrzeja Citaka odbył tourne artystyczne, które obejmowało udział w międzynarodowym festiwalu muzycznym w Grecji oraz wycieczkę po krajach bałkańskich.

W podróży wzięło udział łącznie 46 osób, w tym dyrektor szkoły Aleksander Rybski. W drodze do Grecji zespół zatrzymał się w Bośni zwiedzając Sarajewo oraz przepiękne miasteczko Mostar ze słynnym mostem nad rzeką Neretwą. Następnie droga prowadziła do Czarnogóry, gdzie na wybrzeżu uczestnicy odwiedzili słynne miasto Kotor, a popołudniu plażowali nad Adriatykiem w miejscowości Canij.

Jednakże głównym punktem podróży Chóru „Scherzo” do Grecji był udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej, odbywającym się w mieście Preveza w dniach 03-09-lipca. W festiwalu wzięło udział 30 chórów z całej Europy w kilku kategoriach. Sądecki zespół wystąpił w dwóch kategoriach: chórów kameralnych i młodzieżowych.

Regulamin konkursu przewidywał wykonanie przekrojowego repertuaru religijnego od muzyki dawnej do współczesnej oraz pieśni ludowej swego kraju. Pierwszego dnia przesłuchań konkursowych wystąpił zespół kameralny w 20-osobowym składzie, wykonując 6 utworów.

Koncert galowy festiwalu odbył się w niedzielę późnym wieczorem, w ruinach starożytnego teatru rzymskiego Nikopolis niedaleko Prevezy. Jury konkursu postanowiło przyznać chórowi kameralnemu „Brązowy Medal”, a zespołowi wokalnemu „Srebrny Medal” festiwalu. Dla Chóru „Scherzo” było to kolejne wysokie wyróżnienie na konkursie międzynarodowym, ponieważ konkurował w najlepszymi chórami Europy. Złote Medale” zdobyły m.in. chóry telewizji estońskiej i kijowskiej szkoły chóralnej oraz chóry uczelni akademickich i uniwersytetów muzycznych Niemiec, Grecji i Ukrainy.

Było to drugie po konkursie w Belgii w 1996 r. tak wysokie starcie na arenie europejskiej w historii sądeckiego zespołu. Podczas czterodniowego pobytu odbyły się również koncerty plenerowe na ulicach miasta Preveza oraz w ruinach zamku odległego o 50 km historycznego miasta Arta. Szczególnie ten koncert bardzo przypadł do gustu słuchaczom, bo zespół zaprezentował muzykę rozrywkową. Wysiłek młodzieży włożony w pracę nad repertuarem był jednak rekompensowany przez codzienne zażywanie kąpieli w Adriatyku.

W drodze powrotnej zespół miał okazję zwiedzić m.in. słynne klasztory na Meteorach, dolinę Tembi i źródło Paraskevi oraz nocą - Tesaloniki. Po nocnej podróży zwiedził także stolicę Macedonii - Skopje, a następnego dnia stolicę Serbii - Belgrad. Bałkańską część trasy wycieczkowej współorganizował i poprowadził Pan Wacław Mróz, który od wielu lat wspiera działalność Chóru „Scherzo”.

Przed nami jeszcze udział w kongresie Pueri Cantores w Rzeszowie oraz - 10 listopada - koncert jubileuszowy na który już dziś wszystkich zapraszamy. Zapraszamy również dzieci i młodzieży sądeckich szkół do wspólnego śpiewania w Młodzieżowym Chórze „Scherzo”.

Na podstawie mat. Scherzo. Opr. kt. Foto. archiwum chóru

Sądecki chór "Scherzo" na festiwalu Grecji [ZDJĘCIA]
Młodzieżowy Chór „Scherzo” I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej w Grecji oraz wycieczce po krajach bałkańskich.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)