Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
10/05/2013 - 07:48

Sądecki Veraicon na spotkaniu Chórów Federacji Caecilianum

Już jutro (11 maja) w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu odbędzie się spotkanie Chórów Federacji Caecilianum. Jedynym chórem z Nowego Sącza, który weźmie w nim udział jest najmłodszy, ale już bardzo doceniamy na polskiej scenie chórowej, Chór Sanktuaryjny Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” pod dyrekcją Izabeli Biskupskiej.
Spotkanie, które rozpocznie sie o godz. 17 procesją z kościoła parafialnego do starej kaplicy w Pasierbcu, będzie miało charakter zarówno modlitewny jak i integracyjny. Zakończy go Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abpa Zygmunta Zimowskiego - przewodniczącego Papieskiej rady ds Służby Zdrowia. Jest to niewątpliwie wielka nobilitacja dla wielu osób, które poświęcają swój cenny czas dla rozwijania sztuki, piękna i swej muzycznej pasji.
Ciekawym przygotowaniem do spotkania były warsztaty wokalne dla chórów Oddziału Krakowskiego Federacji CAECILIANUM, które odbyły się 20 kwietnia tego roku. Zajęcia odbywały się w budynku Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie. Prowadzili je wybitni dyrygenci: prof. dr Jerzy Kurcz, dr hab. Wiesław Delimat, prof. UPJPII, mgr Andrzej Korzeniowski. W zajęciach wzięło udział ponad stu chórzystów i chórzystek wraz ze swoimi dyrygentami.
Głównym celem warsztatów było przygotowanie chórów do wspólnych występów, które odbędą się w maju – miesiącu maryjnym. Zespoły wykonają wówczas wspólnie „Magnificat” J. Pachelbela oraz kantatę „Ze świtaniem rannej zorzy” ks. I. O. Mańskiego na dwa chóry, organy i trąbki.
Oprócz spotkania w Pasierbcu zarząd oddziału krakowskiego Federacji CAECILIANUM zaplanował drugie spotkanie które odbędzie się 18 maja w Centrum Jana Pawła II w Krakowie w rocznicę urodzin Błogosławionego Jana Pawła II. Spotkania będą mieć charakter modlitewny i integracyjny. Głównym punktem będzie przygotowane Misterium Maryjne opracowane przez liturgistę Ks. dra Stanisława Mieszczaka, przeplatane śpiewem chórów.
***
Sądecki chór Veraicon powstał trzy lata temu. Jak napisali sami członkowie chóru: „Veraicon to z j. greckiego „Prawdziwe Oblicze” twarz pozbawioną śladów męki. Przyjęliśmy tą nazwę, by wyrazić przywiązanie do tego niezwykłego miejsca, jakim jest sądeckie Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Chcemy doskonalić współbrzmienie naszych głosów, poszukiwać stale własnego stylu i wzbogacać repertuar, by jak najlepiej służyć wspólnocie parafialnej. Naszym śpiewem i systematyczną pracą chcemy wielbić Oblicze Jezusa Przemienionego”
Patrząc z perspektywy czasu na funkcjonowanie chóru należy z całą pewności stwierdzić iż te zamierzenia spełniane są z nadwyżką a pełna pasji, humoru i entuzjazmu działalność jeszcze nie raz zaskoczy pozytywnie rozkochanych w dobrej muzyce Sądeczan jak i Polaków.

Jacek Skoczeń (KB)






Dziękujemy za przesłanie błędu