Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
05/10/2012 - 11:14

Sądeckich uczelnie: Nowy rok akademicki w liczbach

Około 3,5 tysiąca studentów w Wyższej Szkole Biznesu – NLU i 5 tys. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej rozpoczęło w tym tygodniu nowy rok akademicki.
W Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University zajęcia rozpoczęły się już w połowie września, kiedy w murach uczelni pojawili się studenci politologii.
W ubiegły weekend zajęcia zaczęli studenci niestacjonarni pozostałych kierunków. W grupie ponad 3500 studentów witamy ponad pięciuset studentów pierwszego roku. Ich immatrykulacja odbędzie się na uroczystej inauguracji 13 października – mówi Tadeusz Węgrzyński, wicekanclerz i rzecznik prasowy WSB-NLU.
Podczas inauguracji ustępujący rektor dr Krzysztof Pawłowski uroczyście przekaże swojemu następcy dr. Wiktorowi Patenie insygnia władzy rektorskiej, a jemu samemu przypadnie funkcja prezydenta.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w trakcie uroczystości będzie podpisanie nowej umowy z National-Louis University w Chicago .
Uczelnia ta jest naszym partnerem od 20 lat, a poprzednia umowa była podpisywana w Chicago jesienią w roku 1999. Naszego amerykańskiego partnera reprezentować będzie pani dr Nivine Megahed, prezydent NLU – wyjaśnia Węgrzyński.
Nowością w programie WSB jest uruchomienie na kierunku psychologia studiów niestacjonarnych (zaocznych). – Ważną informacją dla kandydatów jest fakt, że zajęcia odbywać się będą w co drugi weekend, wyłącznie w soboty i niedziele, a nabór trwa. Cieszyć mogą się studenci pierwszego roku informatyki, zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Dzięki środkom pomocowym czesne na pierwszym roku studiów będzie niższe o 3 tys. zł – informuje wicekanclerz.
Tradycyjnie na kończąc kierunek zarządzanie, studia pierwszego stopnia można otrzymać dwa dyplomy, polski i amerykański.
Państwa Wyższa Szkoła Zawodowa oferuje studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia – licencjackie i inżynierskie, studia podyplomowe, a od tego roku także studia drugiego stopnia.
Rok akademicki 2012/2013 rozpoczęło:
- studia pierwszego stopnia: 1602 studentów (1197 na studiach stacjonarnych i 405 na studiach niestacjonarnych), a w tym kilkunastu zagranicznych.
- studia drugiego stopnia: 96 studentów (53 na studiach stacjonarnych i 43 na studiach niestacjonarnych).
Senat podjął uchwałę, dostosowując limity przyjęć na studia pierwszego stopnia do aktualnych potrzeb – zostały nieznacznie zmniejszone w stosunku do poprzedniego roku akademickiego, przy równoczesnym przypisaniu limitów dla studiów drugiego stopnia – mówi dr Janusz Pater, prorektor ds. studenckich i kształcenia.
W tym roku szczególną popularnością wśród kandydatów na studia cieszyły się takie kierunki jak m.in.: Ekonomia, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Informatyka, Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne i filologiczne (zwłaszcza język angielski).
W rozpoczynającym się roku akademickim studentów czekają liczne zmiany i nowości: Uczelnia obchodzić będzie 15-lecie istnienia, utworzono studia drugiego stopnia (magisterskie) na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji, oddano do użytku po generalnym remoncie Dom Akademicki, a także całkowicie zakończona zostanie budowa nowoczesnego kompleksu dydaktyczno-naukowego – Instytut Kultury Fizycznej.

(JB)
Fot. arch. – na zdjęciach ubiegłoroczne inauguracje roku akademickiego







Dziękujemy za przesłanie błędu