Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
28/02/2013 - 07:55

SKG „Kicarz”: Z sympatią do gór od najmłodszych lat

Młodzież z Piwnicznej chętnie przemierza Beskidy. W tamtejszym Publicznym Gimnazjum działa Szkolny Klub Górski „Kicarz”, w ramach którego organizowane są nie tylko górskie wycieczki.
SZKOLNY KLUB GÓRSKI „KICARZ” został powołany do życia w Gimnazjum Publicznym w Piwnicznej Zdroju we wrześniu 2004 r. Jego założycielką jest pani Jolanta Jochymek – nauczycielka wychowania fizycznego. Klub przyjął nazwę „Kicarz", czyli najwyższego szczytu znajdującego się w Piwnicznej. Rozpościerający się nad szkołą przypomina naszej młodzieży o ich „małej ojczyźnie.
Głównym założeniem działalności SKG jest: popularyzacja turystyki górskiej, zachęcanie do poznawania gór, wskazanie właściwej formy spędzania wolnego czasu, kulturalne przemierzanie szlaków turystycznych i poszerzenie wiedzy geograficznej.
W celu zapewnienia środków na realizację powyższych zamierzeń podejmujemy działania proekologiczne o charakterze zarobkowym, organizując różnego rodzaju zbiórki surowców wtórnych oraz pozyskujemy sponsorów.
W ciągu tych kilku lat odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc jednym z nich była nasza stolica w której mieliśmy okazję zagościć już dwa razy. Dzięki współpracy z Liceum Ogólnoształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie mieliśmy darmowy nocleg i ciepłe przyjęcie.
Współpracujemy z UMiG oraz MGOK w Piwnicznej-Zdroju w szczególności z panią Janiną Janur. Dzięki tej współpracy mogliśmy uzyskać dofinansowanie na realizację projektów: „Zdobywamy Koronę Beskidów” i „Czy znasz zabytki architektury sakralnej na małopolskim szlaku?" (został nakręcony film i przygotowana prezentacja).
Zwiedziliśmy zamek w Starej Lubowni i skansen. Przeszliśmy Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, odwiedziliśmy Jurajski Park w Bałtowie. Największe przeżycia stanowiły wycieczki na Giewont, nad Staw Gąsienicowy następnie wejście do Aqua Parku w Zakopanym. I Złazisko Pieczonego Ziemniaka-obecna edycja skierowana była do naszych członków, ale uczestniczyła w nim młodzież z LO ze Starego Sącza.
W tym roku zdobywaliśmy po raz II Koronę Beskidów. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od Turbacza.
Od 4 lat wspólnie z panią Janiną Janur z Piwniczańskiego MGOK-u współorganizujemy „Rajd szlakami Kurierów”.
Przy pomocy ZBWM „Piwniczanka” UMiG i MGOK-u zrealizowaliśmy kilka projektów: Zakątek rekreacyjno-wypoczynkowy CZERCZ, Gimnazjaliści u źródeł, Poznaj historię swojej Małej Ojczyzny na rowerze.
W związku z tym uczestniczyliśmy w wielu warsztatach ekologicznych i akcjach sprzątania terenów.
W obecnej chwili realizujemy projekt pt. „Zagospodarowanie ujęcia źródła wody słodkiej u stóp figury Matki Boskiej w Obłazie” przy ulicy Daszyńskiego w Piwnicznej Zdroju.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia strony naszego gimnazjum znajdują się tam również zdjęcia z naszych wycieczek, ale i nie tylko. http://www.gimpiwniczna.iap.pl

Aleksandra Lang- uczennica kl. III BDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe