Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
09/05/2020 - 17:10

Sposób korzystania z technologii zostanie z nami na dłużej? Na dobre i na złe

Dwa tygodnie temu cały świat społeczny nagle przeniósł się do internetu. “Real” został chwilowo zamknięty. Od tego momentu żyjemy w tworzonym naprędce zdalnym społeczeństwie cyfrowym. Jak odbije się to na ludziach? W najnowszym "Sądeczaninie" prezentujemy kontrowersyjne przemyślenia liderów opinii. Zapraszamy do lektury, a majowy miesięcznik dostarczymy pocztą, prosto do twojego domu!

Gdy internet zjawił się w Polsce, rozróżnialiśmy “real” i “wirtual”. Niektórzy wieszczyli, że prawdziwe życie ucieknie do wirtualnego świata. Szybko jednak zrozumieliśmy, że ten realny ma się dobrze, tylko coraz bardziej przenikają go technologie cyfrowe.

W czasie kryzysu uwypuklają się wybory, których musimy dokonywać, stosując technologie cyfrowe. Możemy pójść drogą chińską i widzieć w internecie i komórkach przede wszystkim system kontroli. Wówczas zawiesimy w czasach pandemii część z naszych praw, a ludzie zgodzą się na nadzór  -  skoro ten ratuje życie.

Ale alternatywą jest też inna ścieżka  -  wykorzystanie internetu jako technologii współpracy i otwartej wymiany. Dziś naszą największą szansą na przetrwanie są działania genetyków, otwarcie dzielących się wiedzą w sposób, który do niedawna byłby nie do pomyślenia. 

Zobacz także: Jak COVID-19 zmieni Polskę? Władza używa narzędzi, w które sami ją wyposażyliśmy

Czy sposoby korzystania z technologii, które wypracujemy, zostaną z nami na dłużej? Na dobre i na złe? Kontrowersyjne przemyślenia Alka Tarkowskiego, prezesa Fundacji Centrum Cyfrowe, socjologa internetu i technologii oraz absolwenta Leadership Academy for Poland - apolitycznej i bezstronnej inicjatywy edukacyjnej na rzecz rozwoju dobrego przywództwa w Polsce i na świecie, znajdziesz w majowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". 

Aby kupić go w promocyjnej cenie, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. #zostańwdomu!

Chcesz kupić miesięcznik stacjonarnie? Na terenie Nowego Sącza gazeta jest dostępna w księgarni Alfabet, księgarni – antykwariacie Bestseller, w sklepie Intermarche przy ul. Nawojowskiej w Centrum Handlowym Europa II, w sklepie MAKS, w kiosku Rynek 26 oraz na Wólkach w sklepie Danek i MUSICBAN.

[email protected], fot. KKDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)