Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
27/10/2016 - 08:50

Stary Sącz: Recytowali poezję Karola Wojtyły

W Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu odbył się 21 października VII Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły „Do Ciebie wołam, Człowieku, Ciebie szukam".

Zanim jednak młodzi adepci sztuki recytatorskiej rozpoczęli swoje prezentacje, ks. Piotr Adamczyk poprowadził krótką modlitwę w kaplicy i udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II. Przypomniał również zabranym jak ważne w nauczaniu Jana Pawła II było „słowo" i podziękował młodym uczestnikom konkursu za wrażliwość i to, że podejmują trud obcowania ze słowem obecnym w poezji naszego Wielkiego Rodaka. Następnie Dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu Milenia Małecka-Rogal witając wszystkich zgromadzonych rozpoczęła przesłuchania konkursowe w sali konferencyjnej DCP.

Po ich zakończeniu uczestnicy zwiedzili muzeum św. Jana Pawła II, mieszczące się w byłej zakrystii pod ołtarzem, na którym Ojciec Święty celebrował mszę świętą kanonizacyjną św. Kingi w 1999 roku. Pan przewodnik barwnie opowiadał o wszystkich zgromadzonych pamiątkach i historii samego ołtarza. Po zwiedzaniu muzeum rozpoczęły się warsztaty, które poprowadził Józef Mika. Młodzi recytatorzy dowiedzieli się na nich, w jaki sposób przyswajać sobie tekst, aby swobodnie recytować poezję pięknym językiem polskim. Poznali również ćwiczenia wspomagające oddech i pracę języka. Aktor zaznaczył, jak ważna w recytacji jest nie tylko dykcja, ale również ogólny wygląd zewnętrzny, w tym odpowiednio dobrany do danej sytuacji strój.

Jury, w składzie:

ks. Piotr Adamczyk - miłośnik poezji, animator działań kulturalnych dla młodzieży,

Józef Mika - reżyser, aktor filmowy i teatralny, Kawaler Orderu Uśmiechu,

Agata Kaleta - miłośniczka poezji, pracownik biblioteki publicznej w Nowym Sączu,

Izabela Zaczyk - miłośniczka poezji, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie, delegatura w Nowym Sączu,

Halina Wiśniowska - miłośniczka poezji, inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza,

wysłuchało 23 prezentacji i przyznało nagrody:

I miejsce - Anna Bonar

II miejsce - Łukasz Ulatowski

III miejsce - Justyna Baran

Organizacją i koordynacją naszego konkursu od samego początku zajmują się Anna Łukasik i Agnieszka Basiaga z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

Pałac Młodzieży w Nowym Sączu

konkurs poezji Karola Wojtyły


Dziękujemy za przesłanie błędu