Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
03/06/2018 - 13:05

Stary Sącz: Tłumy na mszy świętej inaugurującej Zjazd Sądeczan [ZDJĘCIA]

Setki osób zebrało się dzisiaj (3 czerwca) na mszy świętej przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu, inaugurującej VI Zjazd Sądeczan. Eucharystii przewodniczył ks. prałat dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Tradycyjnie zaraz po mszy odznaczono osobę, która zdaniem członków Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin" przyczynia się do promowania naszego regionu. Tym razem Krzyż Sądecki odebrał Jerzy Giza, laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora z 2016 roku, wnuk gen. Józefa Gizy.

Wokół ołtarza zgromadziło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych: szkolne, strażackie, leśników, myśliwych, pszczelarzy i służb mundurowych, a także władze Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin, na czele z prezesem Zygmuntem Berdychowskim, parlamentarzyści, władze miasta z wiceprezydentem Jerzym Gwiżdżem, włodarze gmin Sądecczyzny oraz setki mieszkańców.

Zobacz także: Stary Sącz: Tłumy na mszy świętej inaugurującej Zjazd Sądeczan

Mszę święta celebrowali: ks. Józef Babicz, proboszcz parafii w Marcinkowicach, ks. Stanisław Oracz, ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, prałat z Piły, ks. Jan Bajor z Siedlec.

Homilię do osób zgromadzonych przy ołtarzu wygłosił ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prałat parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Tradycją stało się już świętowanie Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” w tym miejscu, związanym z osobą św. Jana Pawła II.

-  Ta niedziela jest również niedzielą dziękczynienia. Chcemy dziękować Panu Bogu. Dziś to dziękczynienie będzie przewodnim aktem tego spotkania – usłyszeli wierni zgromadzeni przy ołtarzu.

Ks. prałat Jerzy Jurkiewicz nawiązywał w swojej homilii, że sacrum staje się niektórym wiernym powoli obce i nieznane, a czynności liturgiczne przy ołtarzu wydają się dość dziwne.

- Z sumieniem może sobie jakoś poradzę. Spowszedniało nam drodzy już chyba wszystko i życie i wiara i Bóg – dodał ks. dr Jurkiewicz. – Można się modlić codziennie i Boga nie słyszeć.

Mówił, że warto rozglądnąć się wokół siebie, bo może ktoś wymaga pomocy.  

Liturgię mszy świętej ubogacili członkowie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, a w procesji darów do ołtarza samorządowcy, sołtysi, koła gospodyń wiejskich złożyli na ołtarzu kwiaty, zioła, miód oraz rękodzieło ludowe. Oprawę muzyczną zapewnił Chór parafialny z Marcinkowic  

Po Eucharystii  Zygmunt Berdychowski, prezes SKT „Sądeczanin”, udekorował  Jerzego Gizę, Krzyżem Sądeckim -  odznaczeniem, które  SKT "Sądeczanin" zdecydowało się przyznać po raz piaty (wcześniej otrzymali je: Marian i Józef Koralowie, ks. Marian Stach i Andrzej Szkaradek, Jan Golonka).

Z gratulacjami pospieszyli, oprócz Zygmunta Berdychowskiego, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. Laudację na cześć Jerzego Gizy wygłosiła Monika Fikiel-Szkarłat.

Obecnie na starosądeckich błoniach trwa zabawa. Na plenerowej scenie prezentują się kandydaci do nagrody SKT "Sądeczanin"  - zespoły regionalne, kapele oraz osoby, które swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca, w którym żyjemy, do tradycji i kultury naszego regionu, kultywują historię i tradycję naszej Małej Ojczyzny.

Zjazd Sądeczan to także radosny piknik z wieloma atrakcjami. Koneserzy mogą podziwiać dzieła twórców ludowych na największej w tym regionie wystawie. Będą także konkursy dla organizacji pozarządowych, między innymi  Kół Gospodyń Wiejskich oraz dla Ochotniczych Straży Pożarnych i innych służb mundurowych.

[email protected], Fot. IM.

Tłumy na mszy świętej - Zjazd Sadeczan
Tłumy na mszy świętej - Zjazd Sądeczan


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)