Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
07/04/2014 - 14:20

Sukces Sądeczan: Grand Prix dla chóru Veraicon

Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego Veraicon z Nowego Sącza wyśpiewał Grand Prix na X Jubileuszowym Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach
5 kwietnia odbył się z Żorach X jubileuszowy przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Wśród 19 chórów z całej Polski, które zostały dopuszczone do przesłuchań, znalazł się także reprezentant naszej diecezji – Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego Veraicon z Nowego Sącza. Tworzący zespół Sądeczanki i Sądeczanie wyśpiewali główną nagrodę Grand Prix, a dyrygent chóru - Izabela Biskupska została uznana za najlepszego dyrygenta Festiwalu.
Do Żor przyjechały zespoły chóralne działające przy parafiach lub ośrodkach duszpasterskich różnych wyznań chrześcijańskich – zarówno katolickich jak i ewangelicko - augsburskich. Każdy z występujących zespołów przez 15 minut prezentował przygotowany przez siebie repertuar. Artyści z Nowego Sącza zaśpiewali sześć utworów: „Duszo Chrystusowa” opr. C. Paciorek, „Domine convertere” Orlando di Lasso, „O Crux ave” R. Dubra, „Ludu mój ludu” opr. H. Mikołaj Górecki, „Stabat Mater” A. Caldara i „Krzyżu wierny i wyborny” A. Kuczewski.
Po trwających cały dzień przesłuchaniach, uczestnicy spotkali się o godz. 18 na Mszy św. celebrowanej w kościele farnym w Żorach. Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. On także na koniec uroczystości skierował do uczestników Festiwalu swoje słowo.
- Czasem słowo nie trafia, ale trafia muzyka i pieśń pokutna i pasyjna. Niewątpliwie jesteście współpracownikami Chrystusa, bo pozwalacie Jego Ewangelii przychodzić do człowieka – mówił abp Skworc.
Po Mszy św. nadszedł tak bardzo wyczekiwany moment ogłoszenia wyników. Decyzją jury nagrodę Grand Prix X Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach otrzymał chór - "Veraicon" . Laureaci otrzymali, ufundowaną przez ks. abpa Skworca, Pietę pokrytą 24 karatowym złotem
Nagroda ta jest nagrodą wysoce cenioną w środowisku muzyków chórowych całej Polski. Należy podkreślić fakt, że zdobył go chór o krótkim, bo liczącym zaledwie cztery lata stażu scenicznym. Osiągnął to poprzez wielkie zaangażowanie zarówno pani dyrygent, wszystkich członków i sympatyków chóru a także dobrego ducha artystów – Kazimierza Plewy - organisty Bazyliki św. Małgorzaty.

Jacek Skoczeń (K)
Fot: Jacek Skoczeń, Adam Chomącik


Dziękujemy za przesłanie błędu