Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
23/02/2020 - 21:00

Święto gitary klasycznej w Krynicy. Międzynarodowy konkurs rozpoczęty

W Krynicy-Zdroju rozpoczął się (23-27 lutego) jubileuszowy, XX Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza. W Starym Domu Zdrojowym trwają przesłuchania uczestników konkursu, zaś wieczorami odbywają się koncerty gwiazd gitary klasycznej.

W Starym Domu Zdrojowym trwa XX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza. W przesłuchaniach konkursowych uczestniczy 45 młodych wirtuozów gitary klasycznej (dwie grupy wiekowe), z Polski i z zagranicy. Na laureatów czekają cenne nagrody.

Funkcję dyrektora artystycznego festiwalu objął Zbigniew Dubiella, zaś szefem organizacyjnym jest Józef Witold Buszek. Wieczorne koncerty gwiazd gitary klasycznej prowadzi Lidia Jazgar, prezenterka telewizyjna i radiowa, a także współzałożycielka, menadżer i wokalistka zespołu „Galicja”.


I Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy (początkowo Krakowskie Dni Muzyki Gitarowej) odbył się w 1985 roku. Jego pomysłodawcą i organizatorem był Czesław Droździewicz, wielki miłośnik gitary.

W 1994 roku część konkursową rozdzielono między Kraków i Krynicę, gdzie odbywały się przesłuchania w młodszych grupach wiekowych oraz eliminacje wstępne do Grupy Krakowskiej (dla laureatów międzynarodowych konkursów gitarowych).


Po śmierci Czesława Droździewicza, w 1995 roku konkurs nazwano jego imieniem. W styczniu 2002 roku odbyła się dziewiąta odsłona krynickiej części, dziesiątej nie było. Zamiast niej zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej Kraków 2003, a wraz z nim zmagania konkursowe Grupy Krakowskiej Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Czesława Droździewicza.

Dziesiąty konkurs odbył się w 2004 roku, jedenasty w 2006 roku, a kolejne - do piętnastego w 2010 roku corocznie. Obecnie wydarzenie to organizowane jest co dwa lata.

W ramach wieczornych koncertów wystąpią gwiazdy gitary klasycznej:

24 luty, godz.19.30. Chia-wei Lin gitarzysta pochodzący z Tajwanu oraz Woch & Guzik Duo

25 luty, godz. 19. 30 Mateusz Kowalski, laureat XIX Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Czesława Droździewicza

26 luty, godz. 19.30 Alexander Vinitsky,rosyjski gitarzysta jazzowy i klasyczny, kompozytor i aranżer oraz Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Chopina w Nowym Sączu pod dyrekcją Stanisława Welanyka

27 luty, godz. 18. Laureaci XX Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Czesława Droździewicza

Organizatorzy: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu i Sądeckie Towarzystwo Muzyczne.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu