Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
26/11/2020 - 19:15

Świętowali urodziny. „Dolina Popradu” tańczy i śpiewa od 55 lat [ZDJĘCIA]

Ich występy zachwycają wszystkich od lat. Rozsławiają Sądecczyznę w Polsce i za granicą. Regionalnemu Zespółowi „Dolina Popradu „stuknęło równe 55 lat.

Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej  świętował 55-lecie działalności. Z tej okazji starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uhonorował członków Zespołu Srebrnymi i Złotymi Jabłkami Sądeckimi oraz nagrodami finansowymi.

- Z okazji Jubileuszu 55-lecia działalności artystycznej Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” pragnę złożyć serdeczne gratulacje. Dzięki kultywowaniu przez Was gwary i tradycji, nasze dziedzictwo kulturowe nie zaginie, a następne pokolenia będą mogły czerpać wiedzę o naszych przodkach - mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. -Wasze występy zachwycają wysokim poziomem i rozsławiają nasz region nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, a Zespół zyskuje sympatię i uznanie. To nieoceniony wkład w zachowanie historii regionu i naszej Małej Ojczyzny. Gratulując Jubileuszu życzę dalszych sukcesów scenicznych i artystycznych. 

Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Andrzej Tomasiak.

Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Stanisław Jarząb, Zenon Bogaczyk, Genowefa Bogaczyk, Eugeniusz Bołoz i Jadwiga Tomasiak.

Nagrody finansowe otrzymali: Katarzyna Sikorska-Tomasiak, Piotr Maślanka i Piotr Kulig. Dodatkowo nagroda finansowa w wysokości 5 tysięcy złotych została przyznana całemu Zespołowi.

Zespół „Dolina Popradu” powstał w 1965 roku, a jego założycielami byli Mieczysław Łomnicki, Edward Grucela i nieżyjący już Eugeniusz Lebdowicz. Pomogli im: etnograf Kazimierz Bogucki i choreograf Józef Unold, a także akompaniator Aleksander Styrna. Grupa prezentuje folklor górali nadpopradzkich. Od 1965 roku przez zespół przeszło ok. 400 osób, uczestnicząc w tysiącach prób i setkach występów. „Dolina Popradu” wielokrotnie koncertowała na Słowacji, przedstawiała góralski folklor w Czechach, na Węgrzech, w Anglii i Niemczech.

Świętowali urodziny. „Dolina Popradu” tańczy i śpiewa od 55 lat
Ich występy zachwycają wszystkich od lat. Rozsławiają Sądecczyznę w Polsce i za granicą


Dziękujemy za przesłanie błędu