Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
12/09/2020 - 13:25

Szkoła Podstawowa w Koniuszowej wspomina gen. Franciszka Gągora, swego patrona

Wrzesień to czas, kiedy społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Koniuszowej szczególnie wspomina swojego patrona - generała Franciszka Gągora

Właśnie 8 września przypada rocznica jego urodzin. Ze względu na pandemię obchody święta szkoły zaplanowano na  kwiecień 2021 roku, kiedy przypada rocznica śmierci Generała Franciszka Gągora w katastrofie smoleńskiej. Natomiast we wrześniu w Szkole Podstawowej w Koniuszowej pamięć patrona uczczona na różne sposoby.

Delegacja w składzie: dyr. Monika Fikiel-Szkarłat, nauczyciele: Halina Damasiewicz i Agnieszka Miłkowska oraz poczet sztandarowy w składzie: Jakub Wojtanowski, Izabela Siedlarz i Ewelina Bieniek złożyła kwiaty pod znajdującą się w szkole tablicą pamiątkową poświęconą patronowi Szkoły Podstawowej w Koniuszowej, generałowi Franciszkowi Gągorowi. Poczet sztandarowy uczestniczył w mszach na rozpoczęcie roku szkolnego, które odbywały się w Kościele parafialnym w Mogilnie.

Szkoła Podstawowa w Koniuszowe wspomina gen. Franciszka Gągora, swego patrona

Ze względu na pandemię msze odbywały się w dwóch dniach - pierwszego dnia dla dzieci przedszkolnych i młodszych uczniów. Tutaj Szkołę Podstawową reprezentowali w poczcie sztandarowym: Jakub Wojtanowski, Angelika Wierny i Anna Basta.  W drugim dniu pamięć swojego Patrona uczcili reprezentacją w poczcie sztandarowym uczniowie klasy ósmej: Jakub Wojtanowski, Izabela Siedlarz i Ewelina Bieniek.

Wychowawcy rozmawiają również z uczniami o patronie, uczniowie przygotowują i przedstawiają koleżeństwu prezentacje poświęcone engerałowi Franciszkowi Gągorowi. W klasach znajdują się gazetki poświęcone temu wielkiemu Polakowi, szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. A uczniowie mogą wziąć udział w konkursie na album poświęcony ich patronowi, który żyje w naszej pamięci, w pamięci społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej w Koniuszowej, czego potwierdzeniem są słowa poświęconego Patronowi szkoły wiersza autorstwa uczennicy tejże szkoły – Natalii Bieniek:

Ale dzisiaj, już Ciebie nie ma.
Na warcie zginąłeś,
By w naszych sercach zamieszkać,
By naszym wzorem zostać,
By świadczyć o koniuszowskiej ziemi,
By żyć w naszej pamięci. 

Szkoła Podstawowa w Koniuszowe wspomina gen. Franciszka Gągora, swego patrona(Beata Kawik)

Koniuszowa wspomina gen. Franciszka Gągora
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Franciszka Gągora pamiętała o swym patronie. Fot. Beata Kawik


Dziękujemy za przesłanie błędu