Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
07/05/2024 - 16:50

Tak kiedyś wyglądały matury. Aż trudno w to uwierzyć

Maj to czas egzaminów maturalnych. Tysiące młodych ludzi siedzących w ławkach, zestresowanych nieznanymi sobie jeszcze pytaniami, na które będą musieli znaleźć odpowiedzi, to widok, który chyba wszyscy znamy. W końcu matury to wydarzenie, które ma miejsce nieprzerwanie już od wielu lat.

W Polsce matura zdawana jest już od początku XIX wieku. Obowiązkowa stała się po 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wtedy nie tylko zdawało się egzamin z języka polskiego, był też wybór między językiem łacińskim i greckim.

Przed 1989 rokiem system oceniania matur oparty był jeszcze na ocenach od 2 do 5. W zależności od czasów i nastrojów politycznych kładziono też większy nacisk na różne przedmioty i opierano się na nieco innym zakresie materiałów edukacyjnych. Zdawano nawet egzamin ustny z takiego przedmiotu, jakim była religia.

Od tego czasu wiele się zmieniło. System egzaminowania został poddany kilku reformom. Zmieniano przedmioty obowiązkowe, modyfikowano wybory dotyczące chociażby języka, z którego maturzyści byli egzaminowani. Obecnie trudno więc porównywać wyniki matur z dawnych lat z tymi uzyskiwanymi po napisaniu najnowszych.

Chociaż dawniej uzyskanie bardzo dobrych wyników z matury stanowiło większe osiągnięcie niż dzisiaj i mniej ludzi było się w stanie nią pochwalić, to wciąż egzamin ten jest czasami jednym z najważniejszych w życiu i często rzutuje na to, jak potoczą się czyjeś losy w przyszłości. Pocieszająca jest więc dla wielu świadomość, że maturę można poprawiać co roku. ([email protected], fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)Dziękujemy za przesłanie błędu