Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
05/08/2014 - 07:26

Teledysk urodzinowym prezentem dla bł. Karoliny

W dniu urodzin bł. Karoliny – 2 sierpnia, został zaprezentowany teledysk do utworu „Lilia” w wykonaniu Marii Bober. Piosenka w swojej treści nawiązuje do męczeństwa patronki młodzieży.
Utwór „Lilia” Marii Bober stanowi rzadką próbę połączenia faktu radości z urodzin ziemskich i narodzin dla Nieba. Jest to jednocześnie zapowiedź nowej płyty pod tym samym tytułem, przygotowywanej na setną rocznicę śmierci Błogosławionej, która przypada 18 listopada 2014 roku.
Płyta nie jest pierwszym przedsięwzięciem Marii Bober związanym z bł. Karoliną. W 2012 roku piosenkarka przygotowała projekt muzyczny, który powstał specjalnie na uroczystość jubileuszu 25-lecia beatyfikacji Karoliny.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał - Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego. Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Swoją życiową postawę przypieczętowała heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza. 10 czerwca 1987 r. papież Jan Paweł II beatyfikował Karolinę w Tarnowie.

Oprac. (KB)


Dziękujemy za przesłanie błędu