Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
31/10/2020 - 09:25

Twarde słowa rzecznika Episkopatu o zamkniętych cmentarzach

- We Wszystkich Świętych, wraz z całym Kościołem, cieszymy się, że mamy wielu orędowników w niebie - mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Co jeszcze powiedział?

ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Fot. Episkopat.pl
- Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku nie będziemy mogli nawiedzić cmentarzy 1 i 2 listopada. To nie oznacza, że nie możemy się modlić za naszych bliskich zmarłych w domach - stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Przypomniał też, że zasadniczym dniem wspominania wszystkich wiernych, którzy zmarli, jest 2 listopada. - W tym roku nie będziemy mogli tego dnia nawiedzić grobów naszych zmarłych, ale możemy ich wspominać i ofiarować za nich modlitwy i odpusty - stwierdził rzecznik Episkopatu. Jak dodał, w tym roku będzie można wymodlić odpust zupełny za zmarłych przez cały listopad, nie tylko przez osiem dni po Wszystkich Świętych, jak było to dotychczas

Taki odpust zupełny zazwyczaj uzyskuje się, odwiedzając 1 i 2 listopada kościół lub kaplicę i odmawiając tam „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga”. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, może to być przeniesione na inne dni listopada, dowolnie wybrane przez każdego z wiernych. Do tego, wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą.

Czytaj też: Czyściec - przystanek dla duszy, gdzie trzeba się wypłacić Bożej sprawiedliwości

„W tym roku nie będziemy mieć łatwego dostępu do cmentarzy. Wielu z nas nie będzie mogło nawiedzić grobów swoich bliskich także z powodu choroby czy izolacji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy modlić się za naszych bliskich zmarłych. Módlmy się za nich w domach, zamiast znicza zapalmy za nich świecę i wspominajmy ich z rodziną tworząc w ten sposób wspólnotę modlitewną - dodał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. (opr. [email protected]) Fot. episkopat.plDziękujemy za przesłanie błędu