Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
19/09/2023 - 18:00

Twórcy krynickiej Galerii pod Kasztanem świętują 35.lecie artystycznej działalności

Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria pod Kasztanem świętuje 35.lecia swojej artystycznej działalności. Jubileusz rozpoczęło (16 września) spotkanie członków stowarzyszenia i jego sympatyków w Parku im. Romana Nitribitta.

W 2023 roku Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria pod Kasztanem świętuje 35.lecia swojej artystycznej działalności. Z tej okazji można oglądać dwie wystawy twórców, w Galerii Sztuki Siedlisko oraz plenerową.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się (16 września) od spotkania członków Stowarzyszenia Twórców Galeria Pod Kasztanem, a także ich sympatyków w Parku im. Romana Nitribitta, na które zaprosiło Centrum Kultury w Krynicy. 

W programie znalazło się spotkanie z poezją Janiny Kumorek, występy zespołów "Miniatury", "Pogranicze", "Kryniccy Seniorzy". Nie zabrakło również degustacji potraw regionalnych, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Jarzębinki z Tylicza. 

czytaj też: Krynica: jakie zadania do realizacji zgłosiły osiedla w ramach budżetu obywatelskiego 2024?

Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria Pod Kasztanem skupia sądeckich malarzy, rzeźbiarzy i poetów. Powstało w 2009 roku na podwalinach Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, który w Krynicy istniał od 1988 roku. Promuje środowisko twórcze, poprzez organizowanie wystaw malarstwa i rzeźby. 

Członkowie Stowarzyszenia poszukują inspiracji twórczych w  Polsce i poza jej granicami. Przebywali na m.in.: w Chorwacji i we  Włoszech. Uczestniczą w konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. 

Obecną szefową Stowarzyszenia Twórców Galeria "Pod Kasztanem" jest Celina Kopacka.

Wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Twórców Galeria Pod Kasztanem była malarka Grażyna Petryszak (1955-2019). Urodziła się w Krakowie, ale przez 35 lat mieszkała w Krynicy, gdzie razem z mężem Andrzejem, tworzyła życie kulturalne uzdrowiska.

W jej malarstwie ważną rolę odgrywał kolor i światło. Malowała  kwiaty, martwą naturę, pejzaże. Tematy przywoziła z podróży i plenerów.

Laureatka plebiscytu „Gazety Krakowskiej” „Człowiek Roku 2002”, otrzymała „ Srebrne Jabłko Sądeckie” (2008) - Za zasługi w dziedzinie kultury. Uhonorowana „Złotym Herbem Krynicy" i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej ”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (MK). fot. arch. (MK), Iwona Grzebyk-Dulak.
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu