Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
06/10/2018 - 21:30

Tylicz: Kościół pw. Imienia Maryi z Golgotą w tle

Kościół pw Imienia Maryi w Tyliczu został konsekrowany i poświęcony 10 lat temu. W jego tle wznosi się Golgota, o każdej porze roku przyciągająca wiernych i turystów. Na szczycie wieży można się zarówno pomodlić, jak i podziwiać panoramę. Tutaj odprawiane są Misteria Męki Pańskiej.

Kościół pw. Imienia Maryi w Tyliczu zbudowany został w latach 2001-2007, według projektu Pawła Dygonia.  Wmurowanie kamienia węgielnego, który poświęcił w czerwcu 1999 roku św. Jan Paweł II w Starym Sączu,  dokonał biskup Wiktor Skworc (2002 r). Budowę zakończono poświęceniem świątyni i konsekracją 1 września 2007 roku, pod jego przewodnictwem.

27 sierpnia 2016 roku ks. Bp. Andrzej Jeż, biskup tarnowski podniósł kościół pw. Imienia Maryi w Tyliczu do godności Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej - Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych.

Do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła  należy Muszynka, w sumie liczy ponad 2 tysiące osób. Proboszczem jest ks. Piotr Fiksak (od 17 sierpnia 2017 roku), wcześniej (od 1884 r) był nim ks. Marian Stach (obecnie rezydent).

Tuż za sanktuarium znajduje się Golgota Tylicka, w skład której wchodzą dróżki różańcowe z wmurowanymi kapliczkami,  połączonych ogromnym kamiennym różańcem. Przy wejściu pielgrzymów witają pomniki bp. Piotra Tylickiego oraz króla Kazimierza Wielkiego. Wzdłuż ścieżek umieszczone są kamienne tablice z wyrytymi na nich cytatami znanych osób i mądrościami ludowymi.

Na szczycie Golgoty znajduje się taras, a na nim św. Krzyż Chrystusowy. Jest tu też ponad 120 kamieni, które  ze znanych miejsc (także z Wezuwiusza) całego świata przywieźli pielgrzymi. Ze szczytu można podziwiać też przepiękną panoramę.

Autorem i pomysłodawcą budowy Golgoty  jest ksiądz Prałat Marian Stach.

(MKA) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu