Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
16/09/2020 - 12:00

Tylicz: na Golgocie pomodlisz się, ale na wieżę nie wejdziesz. Dlaczego?

Kapliczki różańcowe i wzgórze, na którym stoi współczesna Golgota, do Tylicza przyciągają masę turystów. Tutaj można przysiąść na ławeczce i się pomodlić. Natomiast sporych rozmiarów budowla, przypominająca wieżę Babel, jest czasowo niedostępna.

Na dróżkach różańcowych, otaczających sanktuarium w Tyliczu szczególnie dużo osób można spotkać w weekendy.  Ludzie z daleka przyjeżdżają, aby zobaczyć Golgotę, której autorem i pomysłodawcą jest ks. prałat Marian Stach.

Od pewnego czasu niedostępna jest pokaźnych rozmiarów wieża, przypominająca wieżę Babel, która przechodzi wewnątrz remont. Wymurowana jest z kamieni, w środku wykute są kaplice, zawierające patriotyczne i religijne płaskorzeźby.

Przed remontem można było można wejść na szczyt wieży, pomodlić się, usiąść na ławeczce i podziwiać przepiękną panoramę Tylicza. Na szczycie budowli znajduje się ponad 120 kamieni, przywiezionych przez pielgrzymów ze znanych miejsc na całym świecie, w tym z Wezuwiusza.

Do wieży prowadzą kręte, acz proste i łagodne ścieżki. Przy nich znajdują się figury Jezusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej oraz św. Jana. Są też pomniki bp. Piotra Tylickiego oraz króla Kazimierza Wielkiego oraz Jana Pawła II.

Wszystko otaczają kamienie z wyrytymi sentencjami, mądrościami ludowymi, fragmentami pieśni religijnych, cytatami poetów oraz przewodników duchowych, w tym Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki,

Golgota (j. aramejski Gulgalta, łać. Calvaria, znaczy „czaszka”) wzgórze w okolicy Jerozolimy, na której dokonywano egzekucji skazańców. Według ewangelistów na Golgocie ukrzyżowano Jezusa Chrystusa, wraz z dwoma złoczyńcami. Egzekucję Jezusa poprzedziła Droga Krzyżowa. (MK) fot. aut.

Tylicz: na Golgocie pomodlisz się, ale na wieżę nie wejdziesz. Dlaczego?
Kapliczki różańcowe i wzgórze, na którym stoi współczesna Golgota, do Tylicza przyciągają masę turystów. Tutaj można przysiąść na ławeczce i się pomodlić. Natomiast sporych rozmiarów budowla, przypominająca wieżę Babel z powodu remontu jest czasowo niedostępna.


Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”Miesięcznik Sądeczanin sierpień 2021