Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
29/08/2018 - 20:20

Ubiór Lachów Sądeckich unikatowy i najbarwniejszy

Chcesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tradycyjnym ubiorze Lachów Sądeckich? Masz ku temu okazję. Opowie o nim znana sądecka etnograf Maria Brylak - Załuska.

Wystarczy wybrać się w piątek (31 sierpnia) do Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. Spotkanie z panią etnograf rozpocznie się o godz. 17.

Maria Brylak - Załuska poświęci swój wykład tradycyjnym ubiorom Lachów Sądeckich i technikom ich zdobienia. Podczas spotkania będzie także promowany wzornik haftu lachowskiego, wydany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Odświętne stroje Lachów Sądeckich od dawna zwracały uwagę badaczy kultury ludowej głównie za sprawą charakterystycznych zdobień, szczególnie kolorowych haftów, które uważano za najbogatsze i najpiękniejsze w Polsce. Ich najstrojniejsza forma wykształciła się w połowie XIX w. wśród bogatych kmieci w centrum regionu – ze wsi sąsiadujących z Podegrodziem (tzw. subregion Lachów Podegrodzkich). Poza okręgiem podegrodzkim funkcjonował strój o znacznie skromniejszym zdobieniu. Już w pierwszym dziesięcioleciu XX stulecia tradycyjny strój, szczególnie męski, zaczął być stopniowo zarzucany i zastępowany odzieżą mieszczańską.

Wstęp na wykład jest wolny.

IM, źródło i Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020