Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/06/2015 - 10:56

Uczeń za Świniarska laureatem ogólnopolskiego konkursu

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej już po raz dwudziesty przeprowadziło Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego – Od Cedyni do Orszy 972-1514”. W gronie 10 laureatów znalazł się Michał Mosurek, uczeń Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Zespole Szkół w Świniarsku.
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 70 tys. uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Najlepsza „sześćdziesiątka czwórka” (32 ze szkoły podstawowej 32 z gimnazjum), która dotarła do finałowego etapu, zakończyła swoje zmagania 13 czerwca w Warszawie. W Muzeum Wojska Polskiego odbyły się cztery konkurencje: broń i barwa, eksponat muzealny, geografia militarna, historia oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film), zaś w 2. Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu odbyła się jedna konkurencja – zabytki i obiekty historyczne.

Rywalizacja była bardzo zacięta, uczniowie prezentowali wysoki poziom wiadomości. Dlatego też różnice procentowe były minimalne – zaznacza Paweł Labuda, dyrektor ZS w Świniarsku.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w sobotę 13 czerwca w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie. W gronie 10 laureatów znalazł się Michał Mosurek, uczeń klasy V b Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Zespole Szkół w Świniarsku. Uroczystość uświetnili m.in.: wiceminister Obrony Narodowej Maciej Jankowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, członkowie Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski.
Uczestnicy etapu centralnego oprócz zmagań mieli możliwość złożenia kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, zwiedzenia warszawskich Łazienek, Muzeum Wojsk Polskiego, Muzeum Archeologicznego, Starówki, Twierdzy Modlin i 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.

Michała Mosurka do konkursu przygotował Łukasz Górecki, nauczyciel historii.

(JB)
Fot. archiwum ZS w Świniarsku






Dziękujemy za przesłanie błędu