Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
18/04/2023 - 15:00

Ulicami miasta przejdzie barwny orszak w przebraniach. Chcą pobić rekord!

Już jutro ulicami Nowego Sącza przejdzie Orszak Jana Długosza. To wielkie wydarzenie organizowane przez nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza. W tym roku uczniowie chcą pobić rekord.

Orszak Jana Długosza przejdzie ulicami Nowego Sącza już po raz siódmy. Tegoroczna impreza odbędzie się w środę, 19 kwietnia. Barwny korowód wystartuje o godzinie 10:35 spod I Liceum Ogólnokształcącego.

Na czele stanie Jacek Tomasik jako komendant orszaku oraz Michał Zacłona, odtwórca Jana Długosza. Nauczyciele historii byli inicjatorami wydarzenia i w ciągu tych kilku lat zdołali „zarazić” swoim pomysłem całą społeczność I LO wraz z absolwentami.

Ale o co właściwie chodzi w Orszaku Jana Długosza? To wydarzenie powstało, aby przybliżać postać i dorobek polskiego kronikarza, patrona najstarszej sądeckiej szkoły. Orszak jest okazją, aby wcielić się w rolę średniowiecznych mieszkańców miasta.

Na ulicach Nowego Sącza w tym roku zobaczymy ponad 600 uczestników – uczniów i nauczycieli liceum, którzy będą przemierzać przez miasto w średniowiecznych strojach. Spotkamy XV-wiecznych dostojników, rycerzy, damy dworu, pospólstwo, duchowieństwo i dyplomatów. Co roku stylizacje i kostiumy są coraz bardziej zachwycające!

To warto zobaczyć na własne oczy. Tym bardziej, że w tym roku uczniowie I LO chcą pobić rekord przy śpiewaniu „Bogurodzicy”, najstarszej wśród odkrytych pieśni bojowej rycerstwa polskiego. ([email protected], fot. Jacek Tomasik, 2022 rok)Dziękujemy za przesłanie błędu