Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 8 czerwca. Imieniny: Ady, Celii, Medarda
20/03/2023 - 13:40

Uroczystość św. Józefa przesunięta o jeden dzień! Z jakiego powodu?

19 marca panowie o imieniu Józef obchodzą swoje imieniny. W ten sam dzień w Kościele katolickim celebrowana jest uroczystość św. Józefa. 2023 rok przyniósł jednak drobną zmianę i liturgiczna uroczystość ma miejsce dopiero dzień później.
Uroczystość św. Józefa przesunięta o jeden dzień! Z jakiego powodu?

Święty Józef to postać dobrze znana w Kościele katolickim. Na stronie misericors można przeczytać, że był on oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny, opiekunem i wychowawcą Jezusa Chrystusa i głową Świętej Rodziny. Pochodził z królewskiego rodu Dawida, ale wiódł życie zwyczajnego rzemieślnika, utrzymując siebie i swoich bliskich z wymagającej pracy fizycznej przy drewnie, kamieniu, czy metalu. Św. Józef obecnie jest opiekunem-patronem Kościoła powszechnego.

Imię św. Józefa pojawia się na kartach ewangelii 14 razy, natomiast biblia nie odnotowuje ani jednego słowa, które byłoby przez niego wypowiedziane. W teologii określa się go więc mianem człowieka, który przemawiał czynami, a jego prawe i sprawiedliwe postępowanie jest stawiane za wzór do naśladowania. Chociaż zgodnie z tradycją, uroczystość św. Józefa przypada na 19 marca, w tym roku obchodzimy ją w poniedziałek 20 marca. Wszystko dlatego, że 19 marca 2023 roku to w liturgii IV Niedziela Wielkiego Postu A - laetare. - czytamy na stronie.

Uroczystość św. Józefa przesunięta o jeden dzień! Z jakiego powodu?


Niedziela Leatare przesunęła uroczystość św. Józefa o jeden dzień - czym jest IV Niedziela Wielkiego Postu?

- IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Lætare. To łacińskie słowo oznacza "Cieszcie się" i rozpoczyna antyfonę na wejście, przeznaczoną na dzisiejszą liturgię. Wolno dziś używać szat liturgicznych koloru różanego, ozdabiać ołtarz kwiatami i wykorzystywać instrumenty muzyczne w śpiewie. - czytamy na stronie brewiarz.pl.

Ilu zameldowanych w Nowym Sączu ma na imię Józef?

Rozmawialiśmy z przedstawicielem Wydziału Spraw Obywatelskich i Ewidencji Ludności, który przekazał nam informację na temat tego, ilu panów o imieniu Józef jest zameldowanych w Nowym Sączu. Okazało się, że ta liczba wynosi 1848.

Natomiast na rządowej stronie poświęconej otwartym danym można dowiedzieć się, iż w rejestrze PESEL imię Józef w pierwszym imieniu występuje w liczbie 213147. (D. Wojda), fot. PixabayDziękujemy za przesłanie błędu