Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
18/06/2014 - 13:55

W Boże Ciało procesje na ulicach Nowego Sącza

Tradycyjnie w Boże Ciało (19 czerwca) wierni uczestniczyć będą w procesjach ku czci Najświętszego Sakramentu. Uroczystość ta sławi wielką tajemnicę wiary: obecność Chrystusa, Boga Syna, pod postacią zwykłego chleba i wina.
Główna procesja w Nowym Sączu rozpocznie się po Mszy Świętej odprawionej o godz. 9. w Bazylice św. Małgorzaty i przejdzie wokół płyty Rynku. Wierni z parafii kolejowej wyruszą z kolei po Eucharystii o godz. 9.30 do czterech ołtarzy usytuowanych przy ul. Kolejowej, Sienkiewicza, Zygmuntowskiej i na placu kościelnym. Procesja w parafii Matki Bożej Niepokalanej rozpocznie się po Mszy Świętej o godz. 9 i przejdzie ulicami: Królowej Jadwigi, Poniatowskiego, Korzeniowskiego, Wiśniowieckiego w kierunku szkoły im. św. Jana Pawła II. Ołtarze usytuowane będą przy bramie klasztornej od ul. Królowej Jadwigi, przy skrzyżowaniu ul. Darowskiej i Poniatowskiego, przy końcu ul. Korzeniowskiego i przy szkole im. św. Jana Pawła II.
***
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku obchodzone jest osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.
Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon (1193-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege - Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.

(KB)
Fot. HSZ


Dziękujemy za przesłanie błędu