Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/02/2022 - 21:50

W Gorlicach pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Uroczyste obchody łączą pokolenia

W Gorlicach odbyły się obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W uroczystościach wzięli też udział laureaci VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej.

Tegoroczne gorlickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowane przez Poseł Barbarę Bartuś w niedzielę 27 lutego 2022 roku tradycyjnie rozpoczęły się w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Gorlicach od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz wszystkich Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego z asystą Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza Mszy Świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. por. SG Robert Młynarczyk Kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Modlitwa wiernych poprowadzona została przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś, Tomasza Płatka oraz Mirosława Waląga. Do modlitwy włączono wezwania za naród ukraiński oraz za pokój na Ukrainie, na świecie i w naszej Ojczyźnie, za rządzących naszą Ojczyzną, aby w tym trudnym czasie ich odważne i mądre decyzje zapewniały Polsce i Polakom pokój oraz bezpieczeństwo, i za polskie służby mundurowe: Straż Graniczną, Siły Zbrojne, Wojska Obrony Terytorialnej, Policję i Straż Pożarną, aby ich trudna i odpowiedzialna służba w obronie naszych granic oraz bezpieczeństwa narodowego spotykała się z poparciem całego społeczeństwa.

Inicjatorem i głównym organizatorem niedzielnych uroczystości była Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, a współorganizatorami Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Szkoła Muzyczna I st. w Bobowej, Stowarzyszenie ,,Nasze Miasto” w Gorlicach oraz Tomasz Płatek Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Gorlickiego.
Gorlickie obchody 2022 roku miały bardzo wysoką rangę, gdyż zostały objęte Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Pani Elżbiety Witek.
Rozpoczynając obchody w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury prowadzący Violetta Stabach - Wójcik i Krzysztof Jędrzejczyk podkreślili, że uroczystość organizowana jest po to, aby zamanifestować patriotyzm i dać wyraz przywiązaniu do chwalebnej, choć nierzadko trudnej historii naszej Ojczyzny, oraz oddać hołd i cześć tym mężnym kobietom i mężczyznom, częstokroć bardzo młodym, którzy po koszmarze niemieckiej okupacji nie chcieli pogodzić się z kolejnym zniewoleniem, tym razem sowieckim. Przysięgali walczyć o Polskę wolną i niepodległą. Podjęli heroiczną walkę, wierni tej przysiędze i wartościom, które się za nią kryły. Zdradzeni przez zachodnich sojuszników, osamotnieni, szkalowani przez komunistyczną propagandę,  pomimo tego, posługując się słowami sanitariuszki, Danut Siedzikówny  „Inki” – zachowali się jak trzeba. 

W niedzielnej uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich środowisk mundurowych, parlamentarzyści oraz przedstawiciele ministerstw i samorządów. Portal Sądeczanin był patronem medialnym przedsięwzięcia. Zaproszeni goście to senator RP prof. Włodzimierz Bernacki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, posłanki Urszula Nowogórska i Elżbieta Zielińska, Piotr Pyzik podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Józef  Bajdel Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie i Jacek Maślanka kierownik Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu, który reprezentował też Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, Michał Trybus Prokurator Okręgowy w Nowym Sączu, płk Henryk Kiełbasa Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Sączu, mł. insp. Dorota Tokarz Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach, mł. insp. dr Krzysztof Dymura Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, Jerzy Radoń dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie, Jerzy Bochyński prezes Zarządu Fundacji Instytut Studiów Wschodnich i wiceprezes Zarządu Fundacji Sądeckiej, który reprezentował Zygmunta Berdychowskiego, Paweł Szczygieł dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wraz z Józefem Legutko Nadleśniczym Nadleśnictwa Gorlice, Bartłomiejem Sołtysem Nadleśniczym Nadleśnictwa Łosie i Mirosławem Sternikiem inż. Nadzoru Nadleśnictwa Gorlice, Norbert Kieć - dyrektor Magurskiego Parku Narodowego, Jadwiga Wójtowicz radna Województwa Małopolskiego, Anna Czech dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie i prezes Fundacji „Kromka Chleba”, Krystyna Domaradzka dyrektor Oddziału ZUS w Nowym Sączu wraz z Konradem Mosoniem kierownikiem Inspektoratu ZUS w Gorlicach, Mirosław Waląg dyrektor Stadniny Koni Huculskich ,,Gładyszów” w Regietowie, Janusz Augustowski kierownik Placówki Terenowej  KRUS w Gorlicach, Małgorzata Hotloś przewodnicząca Międzyszkolnej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” W Gorlicach

- Zebraliśmy się tu by wspominać naszą historię, ale historia dzieje się na naszych oczach. Rosyjska inwazja zmienia układ sił w Europie. Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. W czwartek nad ranem rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę a w piątek od rana Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta i co noc miasto jest atakowane. To oczywisty akt terroru żeby złamać morale i to jest ogromna determinacja żeby obronić stolicę – mówiła poseł Barbara Bartuś nawiązując do konfliktu tuż za granicą Polski.

- Giną ludzie, ale Ukraina bohatersko się broni. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że eskalacja napięcia za naszą wschodnią granicą dramatycznie pogarsza sytuację bezpieczeństwa w całym regionie przybliżając perspektywę konwencjonalnego konfliktu zbrojnego w Europie. Przed takim scenariuszem ostrzegaliśmy od wielu miesięcy. Przed takim scenariuszem w 2008 roku w Tbilisi ostrzegał prezydent Rzeczypospolitej profesor Lech Kaczyński, który mówił: dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie a później i czas na mój kraj, na Polskę.

- Ale też we wrześniu 2010 roku, gdy nie doszło do instalacji elementów projektu tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostrzegał w swoim liście do ambasadorów państw przed odbudowującą swoją dawną strefę wpływów Rosją, przed neoimperialna polityką zagraniczną Moskwy.

- Apelował : - Należy respektować interesy nie tylko największych, ale też średnich i małych państw. Należy wrócić do standardów i obyczajów, które były dla wielu ludzi i narodów podstawą wiary w lepszy świat. Należy odkurzyć drogowskazy wartości w polityce międzynarodowej. Polska pozostaje niezachwiana w swoim poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej swojego sąsiada - Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach.

Odczytano też list premiera Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa. – (…) Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, trzeba o nią walczyć. Te słowa prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego nabrały w tych dniach szczególnej aktualności. Przekonują się o tym teraz nasi wschodni sąsiedzi, obywatele Ukrainy. Rzecz jasna ta wojna nie zaczęła się 24 lutego. Trwa od 2014 roku. A jeśli przyjąć, że jest to wojna o reintegrację imperium, to jej początki sięgają 1994 roku. Trzy dni temu zmieniło się dramatycznie jej oblicze. Z wojny hybrydowej została przekształcona w otwarty, jak to się mówi w nomenklaturze wojskowej, pełnoskalowy atak ze strony rosyjskiego agresora a ta terrorystyczna wojna ma o wiele szerszy zakres – brzmi wstęp listu.

- Nie jest wymierzona tylko w Ukrainę, ale godzi również w istotę naszego kręgu kulturowego. Podważa podstawy wypracowane po straszliwym kataklizmie, jakim była druga wojna światowa, pokojowego ładu euroatlantyckiego. Szarga wartości, które są dla nas najdroższe.

Dalej Jarosław Kaczyński podkreślał jak bardzo ważne – szczególnie w obecnych okolicznościach – jest krzewienie postawy patriotycznej wśród młodzieży właśnie za pomocą takich przedsięwzięć, jakim jest konkurs organizowany przez poseł Barbarę Bartuś. W podobnym tonie utrzymany był list od marszałek Elżbiety Witek.

Przed prezentacją laureatów VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wykonała hymn Ukrainy na znak solidarności wszystkich zebranych z jej obywatelami. Patronem honorowym VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej był Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie uroczystości wszyscy mówcy podkreślali konieczność odkłamywania i zachowania historii o Żołnierzach Wyklętych, którzy cytując słowa jednego z takich żołnierzy – Inki, czyli Danuty Heleny Siedzikówny: zachowali się jak trzeba. Padłe mocne słowa o tym, że do dziś jest wiele środowisk, które umniejszają rangę poświęcenia niezłomnych. Najdobitniejszym tego dowodem jest fakt, że dopiero śp. prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku.

Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

W trakcie uroczystości odbyła się prelekcja wygłoszona przez Piotra Milczanowskiego z Instytutu Pamięci Narodowego w Krakowie. W swoim wystąpieniu przywołał on niezłomną postawę zamordowanego w ubeckiej katowni księdza Władysława Gurgacza, kapelana gorlickiego szpitala.

W czasie uroczystości wystąpili laureaci VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej, który skierowany był do uczniów szkół z całego okręgu wyborczego Poseł Barbary Bartuś. Łącznie w wydarzeniu tym wzięło udział 22 solistów oraz 7 zespołów.

Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników miał do zaprezentowania z pamięci dwa utwory. Pierwszy to były dwie wylosowane zwrotki pieśni z listy utworów obowiązkowych, w skład której wchodziły: ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Pierwsza Brygada”, ,,Warszawianka 1831″, ,,Rota”, ,,Boże coś Polskę” oraz ,,Piechota”, natomiast drugi był samodzielnie wybierany przez uczestnika.

Przesłuchania odbywały się w trzech grupach wiekowych: uczniowie klas I – IV szkół podstawowych, uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz w dwóch kategoriach: solistów i zespołów.

VII Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Zobacz też: Organizacje pozarządowe też mogą pomóc Ukrainie. Trzeba się tylko zarejestrować

Występy młodych artystów oceniało profesjonalne jury, w składzie: Henryk Rąpała, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach – przewodniczący, Wacław Wacławiak i Natalia Zabrzeska-Borowiec – soliści Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, Piotr Milczanowski z Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa, Janusz Zięba, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury oraz Robert Gryzik, dyrektor Szkoły Muzycznej w Bobowej.

Uczestnicy podczas przesłuchań zaprezentowali zróżnicowany i bogaty w walory muzyczne repertuar pieśni patriotycznych, które nawiązywały do ważnych wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny. W dowód uznania wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali od poseł Barbary Bartuś pamiątkowe dyplomy i ciekawe upominki, w tym starsi uczniowie wartościową książkę wydaną przez IPN „Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918-1989”.

Laureatami VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej w poszczególnych kategoriach zostali:

Soliści, uczniowie szkoły podstawowej klas I-IV
I miejsce zajęły ex aequo
Teresa Kutek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku wykonując wylosowaną 2 i 3 zwrotkę „Mazurek Dąbrowskiego” oraz wybrany utwór p.t. „Czy wojna jest dla dziewczyn” oraz Natalia Krok ze Szkoły Podstawowej w Koniuszowej wykonując wylosowane 1 i 2 zwrotkę „Boże coś Polskę” oraz utwór „Białe Róże”;

II miejsce zajął Piotr Duda ze Szkoły Podstawowej w Kobylance, wykonując wylosowaną 3 i 4 zwrotkę „Boże coś Polskę” oraz wybrany utwór opowiadający historię bezimiennych członków Polskiego Podziemia p.t. „Biały Krzyż”;

III miejsce zajęła Julia Klimek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku, wykonując wylosowaną 1 i 2 zwrotkę „Pierwsza Brygada” oraz wybrany utwór p.t. „Idą leśni”;

Zobacz też: Żołnierz wyklęty, kpt. Stefan Kulig nie żyje. Odszedł na wieczną wartę

Soliści, uczniowie szkoły podstawowej klas V-VIII
I miejsce zajęła Wiktoria Ziobrowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mszance, wykonując wylosowaną 1 i 2 zwrotkę „Mazurek Dąbrowskiego” oraz wybrany utwór p.t. „Wariatka”;
II miejsce – nie przyznano
III miejsce zajęły ex aequo
Julia Białkowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku, wykonując wylosowaną 2 i 3 zwrotkę „Boże coś Polskę” oraz wybrany utwór p.t. „Szary Mundur” oraz Oliwa Dobosz ze Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Maciejowej, wykonując wylosowaną 2 i 3 zwrotkę „Piechota” oraz wybrany utwór p.t. „Co to jest niepodległość”;

Wyróżnienia
Kinga Nosal ze Szkoły Podstawowej w Jankowej, wykonując wylosowaną 2 i 3 zwrotkę „Boże coś Polskę” oraz wybrany utwór p.t. „O mój rozmarynie”;
Anastazja Pałka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie, wykonując wylosowaną 1 i 2 zwrotkę „Pierwsza Brygada” oraz wybrany utwór p.t. „Wolność”;
Hanna Stefanowicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku, Wykonując wylosowaną 2 i 3 zwrotkę „Warszawianka” oraz wybrany utwór p.t. „Pałacyk Michla”;

Soliści, uczniowie szkół ponadpodstawowych
I miejsce – nie przyznano
II miejsce zajęły ex aequo
Kinga Iwan z Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Nowym Sączu, wykonując wylosowaną 2 i 3 zwrotkę „Piechota” oraz wybrany utwór p.t. „Miasto” oraz Natalia Gogola z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, wykonując wylosowaną 1 i 2 zwrotkę „Rota” oraz wybrany utwór p.t. „Alunia”;

III miejsce – nie przyznano
Zespoły
I miejsce otrzymał Zespół „Książkiewicz Family” ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej, wykonując wylosowaną 1 i 2 zwrotkę „Piechota” oraz wybrany utwór p.t. „Miejcie Nadzieję”;
II miejsce otrzymał Zespół „Mali Partyzanci” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku, wykonując wylosowaną 2 i 3 zwrotkę „Boże coś Polskę” oraz wybrany utwór p.t. „Pieśń o przeszłości”;
III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienie 
Zespół „Ich Trzech” z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance, wykonując Mazurek Dąbrowskiego oraz utwór p.t. „Polskie Kwiaty”; ([email protected], fot.: ES, organizatorzy - Gorlickie Centrum Kultury)

VII Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych




Mimo nauczania zdalnego w klasach V-VIII i szkołach ponadpodstawowych oraz licznych obostrzeń związanych z pandemią, po rocznej przerwie, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbyły się przesłuchania Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Laureaci konkursu zaprezentowali się w niedzielę w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. To była piękna i niezwykle wzruszająca uroczystość dowodząca, że Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest ciągle żywa. Fot.: ES i Gorlickie Centrum Kultury






Dziękujemy za przesłanie błędu