Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
23/06/2023 - 15:55

W hołdzie ofiarom niemieckiej zbrodni. W niedzielę wyjątkowa uroczystość w Trzetrzewinie

93 osoby zostały rozstrzelane w 1940 roku w Trzetrzewinie przez Niemców. W 83 rocznicę tych strasznych wydarzeń uroczyście zostanie oddany im hołd. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej

Niezwykła uroczystość odbędzie się w niedzielę (25 czerwca) w Trzetrzewinie (gmina Chełmiec). Wspominane będą ofiary rozstrzelane podczas II wojny światowej. 

Egzekucja została wykonana w ramach ogólnopolskiej, akcji AB. Szef sądeckiego Gestapo Heinrich Haman nazwał ją ,,Imieniny Sikorskiego”.

- Po zajęciu Polski przez Niemców, od września 1939 roku nastąpił spontaniczny i masowy zryw, by przedostać się przez granicę południową do tworzącej się we Francji Armii Polskiej pod dowództwem gen Sikorskiego. Miejsce w Trzetrzewinie jest niemym, ale niezwykle ważnym świadkiem wydarzeń tamtych lat. Wielu naszych rodaków z różnych stron kraju ryzykowało życiem chcąc przekroczyć granicę. Była to jedyna nadzieja na walkę o wolną Polskę. Łapała ich bezpieka słowacka i przekazywała Niemcom, po czym lądowali w więzieniach. Większość została rozstrzelana m.in. w Trzetrzewinie - przekazują organizatorzy. 

Niedzielne wspomnienie rozpocznie się od mszy św. o godzinie 11 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenie w Trzetrzewinie. Następnie banderia konna przejedzie na cmentarz, gdzie o godzinie 13 czekają nas dalsze uroczystości. 

Modlitwę poprowadzi proboszcz parafii Trzetrzewina - ks. Edward Mikoś. Przy grobach w miejscu straceń sztandar wystawi I Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wraz z asystą honorową żołnierzy. Apel pamięci odczyta funkcjonariusz straży sranicznej, a pieśni patriotyczne wykonają uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzetrzewinie. - Taka oprawa uroczystości z pewnością pozwoli w sposób szczególny uczcić pamięć przez lata zapomnianych bohaterów - zapewniają organizatorzy - Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Banderia Konna „ISKRA” Dolina Dunajca. ([email protected], fot.: PB)Dziękujemy za przesłanie błędu