Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
12/07/2015 - 08:00

W MCK SOKÓŁ Trans-Opera z „Carmen” Bizeta

W wiosenno-letniej edycji TRANS-OPERY – transmisji i retransmisji oper i baletów z renomowanych europejskich teatrów i festiwali – melomanów czeka wiele znakomitych przedstawień. W najbliższą środę – „Carmen”.

15 lipca (środa) 2015 // godz. 21:00
CARMEN // Georges Bizet
Festival Euro Mediterraneo TEATRO ANTICO TAORMINA
Transmisja live: 3 h 25 min.

Libretto: Henri Meilhac i Ludovic Halévy na podstawie powieści Prospera Mérimée
Dyrygent: Myron Michailidis
Reżyseria: Enrico Castiglione
Kostiumy: Sonia Cammarata

Występują m.in.:
Carmen: Elena Maximova
Don José: Giancarlo Monsalve
Micaëla: Isabel Rey
Escamillo: Michael Bachtadze
Balet, Chór i Orkiestra Taormina Opera Festival

Muzyka potrzebuje być natchniona duchem śródziemnomorskiego klimatu - napisał Nietzsche po usłyszeniu Carmen po raz dwudziesty - dziękuję, że dziesięć lat po aurze Wagnerowskiego ideału miłości „Tristana i Izoldy”, Bizet napisał coś absolutnie odmiennego, a nawet jego antidotum.
Bizet wniósł nowy element do opery komicznej: śmiertelną namiętność, gwałtownie odsłoniętą i zduszoną przez hiszpańskie słońce oraz to wszystko, co jest charakterystyczne dla gorących krajów: suchość powietrza, odmienną zmysłowość i wrażliwość, a przede wszystkim bardziej eksponowaną radość życia. Miłość postrzega jako fatum, nieszczęście, jako miłość cyniczną, niewinną i okrutną równocześnie, której szczęście jest przelotne, nagłe i bezlitosne.
Don José to naiwny żołnierz, który daje się skusić sztuczkom płomiennej Cyganki Carmen i dla niej porzuca Micaëlę - ukochaną z dzieciństwa, a także rezygnuje ze służby wojskowej. Kiedy przegrywa rywalizację o względy i miłość Carmen z toreadorem Escamillo, w szale zazdrości posuwa się do najokrutniejszej zemsty.

Bilety: 40 i 35 zł

Źródło: MCK SOKÓŁ
(JB)


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)