Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
17/02/2017 - 13:10

W V LO też są nowocześni patrioci

Kolejna szkoła dołączyła do projektu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu. W V Liceum Ogólnokształcącym 15 lutego odbyły się pierwsze warsztaty. Przedstawiciele Klubu Jagiellońskiego tłumaczyli na czym polega działanie polskiego parlamentu i kształtowali świadomość młodych polskich patriotów.


W minionych latach w projekcie Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu brały już udział dwa z nowosądeckich liceów - były to I i II LO. Niedawno do tego grona dołączyło także V LO, znajdujące się przy ulicy Jagiellońskiej.

Akademia powstała z inicjatywy Koła Jagiellońskiego i jej zadaniem jest uświadamianie młodzieży jak wygląda zarządzanie państwem na poziomie zarówno ogólnopolskim jak i lokalnym. Podczas trzech spotkań uczniowie biorą udział w trzech grach symultanicznych. Zajęcia kończą się praktycznym działaniem. Uczniowie podczas gier mogą wcielić się w rolę parlamentarzystów i poznać jak wygląda ich praca „od kuchni”.

Projekt jest ogólnopolski i cieszy się popularnością. - Zainteresowanie jest ogromne, bo w tamtym roku mieliśmy 5 tys. uczestników z 16 województw z całej Polski. Dodatkowo Akademia zakończyła się finałem, na którym pojawiły się osoby ze świata biznesu, był Mateusz Mach - najmłodszy milioner oraz aktor Maciek Musiał. Całość poprzedzały  koncerty, wystąpiła dla nas, na przykład, Sekcja Kołątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn - tłumaczy prowadzący zajęcia Przemysław Szot.

Jest o co walczyć, nagroda to wyjazd w dowolne miejsce w Polsce w celu odbycia szkolenia z zakresu bycia liderem oraz zarządzania projektami. Miejsce wybiera wybrana drużyna. Całość kończy się certyfikatem. A co trzeba zrobić żeby wygrać?

- Młodzież przygotowuje akcję społeczną, tworzą relację w postaci 120 sekundowego filmiku, który następnie jest prezentowany na wielkim finale przed wszystkimi uczestnikami z całej Polski. Jury wybiera najlepszy film - opowiedział nam Przemysław Szot.

Trzymajmy kciuki za przedstawicieli Sądecczyzny. Mamy nadzieje, że popiszą się wiedzą i kreatywnymi pomysłami.
(Monika Janusz)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)