Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
16/08/2023 - 10:45

W wieku 77 lat zmarł ksiądz Stefan Broniak. Był niezwykle pracowitym i zasłużonym kapłanem

W wieku 77 lat zmarł ks. Stefan Broniak, który przez wiele lat był proboszczem Parafii Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu bocheńskiego, a następnie wicedziekana dekanatu Bochnia - Wschód, kapelana gminnego straży pożarnych dla powiatu Bochnia, członka Rady Diecezjalnej Caritas Diecezji Tarnowskiej i członka Zarządu Diecezjalnego Caritas Sacerdotalis Diecezji Tarnowskiej.

Ks. Stefan Broniak urodził się 28 lipca 1946 roku w Rajbrocie. W 1964 r. ukończył szkołę średnią i zdał egzamin maturalny. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, 31 maja 1970 roku z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza otrzymał święcenia kapłańskie.

Po święceniach przyszedł czas na pracę duszpasterską. Ks. Stefan Broniak jako wikariusz posługiwał w Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, w Parafii Św. Jadwigi w Dębicy, w Parafii Św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie i w Parafii Św. Mikołaja w Bochni.

8 lipca 1985 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza Parafii Trójcy Przenajświętszej i Św. Leopolda w Rzezawie. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu bocheńskiego, a następnie wicedziekana dekanatu Bochnia - Wschód, kapelana gminnego straży pożarnych dla powiatu Bochnia, członka Rady Diecezjalnej Caritas Diecezji Tarnowskiej i członka Zarządu Diecezjalnego Caritas Sacerdotalis Diecezji Tarnowskiej. W 2016 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę i pozostał w Rzezawie jako rezydent.

- W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską 20 grudnia 1985 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a 10 grudnia 1988 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W dniu 23 października 2006 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni – informuje kanclerz tarnowskiej kurii ks. Robert Kantor.

Ks. Stefan Broniak zmarł 14 sierpnia w wieku 77 lat. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w sobotę (19 sierpnia) w kościele parafialnym w Rzezawie. O godzinie 11 zostanie odprawiona msza pogrzebowa, po której ciało zmarłego księdza zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. ([email protected] Fot. Ilustracyjna)Dziękujemy za przesłanie błędu