Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
15/04/2022 - 09:00

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów. O której godzinie w krynickich parafiach?

Sprawdziliśmy, jak w parafiach w Krynicy celebrowane jest Triduum Paschalne, w jakich godzinach księża poświęcą pokarmy na świąteczny stół oraz odprawiane zostaną msze wielkanocne.

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, celebruje misterium paschalne Jezusa Chrystusa, Jego Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. Triduum Paschalne to obchód liturgiczny, rozpoczynający się wieczorem w Wielki Czwartek, a kończące się nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielki Czwartek w parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów eucharystii i kapłaństwa. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony i organy, a po komunii świętej, Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do ołtarza adoracji, zwanego ciemnicą.

Kościół w Wielką Sobotę upamiętnia czas, gdy ciało Jezusa spoczywało w grobie. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin wierni adorują Najświętszy Sakrament. 

Parafia Zdrojowa Wniebowzięcia NMP

Wielka Sobota (16 kwietnia) poświęcenie pokarmów na zewnątrz kościoła, od godz. 9 do 13, co pół godziny. Nowenna przed świętem Bożego Miłosierdzia o godz. 15  i ostatnie błogosławieństwo pokarmów. Liturgia wigilii paschalnej rozpocznie się o godz. 20. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (17 kwietnia), msza święta o godz. 6, wraz z procesją rezurekcyjną, msze także o godz. 9., 10. 30 , 11. 45, 15 oraz 19.  

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wielki Piątek (15 kwietnia), dzień męki i śmierci Pana Jezusa, adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, od godz. 8. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, o godz. 10. (dla dzieci), 15. (osoby starsze) oraz 20. (dla młodzieży). Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Jezusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie, do Grobu, następnie rozpocznie się adoracja, która potrwa do 23.00.

Wielka Sobota (16 kwietnia) adoracja Jezusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie, w Grobie Pańskim, od godz. 8 do 19. Rozpoczęcie obrzędów liturgii wigilii paschalnej o godz. 19. Święcenie pokarmów, w starym kościele o 9, a w nowym o godz. 10; 11 oraz 12.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (17 kwietnia), procesja rezurekcyjna o godz. 6.30 , po niej msza święta wielkanocna. Pozostałe msze będą odprawione, o godz. 10 w starym kościele, oraz o godz.11.30 w nowym kościele. Poniedziałek wielkanocny, msze o godz. 8, 10 oraz 11.30.

Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego

W Wielki Piątek (15 kwietnia), na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 10, a dla dorosłych o godz. 15 . Nabożeństwo Liturgii Wielkiego Piątku rozpocznie o godz. 18. , adoracja w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do godz. 24.

Wielka Sobota (16 kwietnia) błogosławieństwo pokarmów na wielkanocny stół, o godz. 9, 10, 11 i 12, a po południu o godz. 15. Wieczorem rozpoczyna się wigilia Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 20 od poświęcenia ognia na placu kościelnym, a zakończy ją procesja rezurekcyjna.

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Wielki Piątek (15 kwietnia) nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 15, połączone z koronką do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęcie nowenny. Liturgia Męki Pańskiej o godz.18, adoracja w Wielki Piątek do godz. 24. W Wielką Sobotę (16 kwietnia) poświęcenie pokarmów, od godz. 8 do 15.30, co pół godziny. Rozpoczęcie liturgii wigilii paschalnej o godz. 20. Procesja rezurekcyjna w niedzielę (17 kwietnia) o godz. 6. (MK) fot. arch. (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu