Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
22/09/2023 - 15:00

W wyjątkowy sposób na Hali Łabowskiej upamiętnili majora Juliana Zubka „Tatara” i jego żołnierzy

Już po raz czterdziesty czwarty na Hali Łabowskiej odbyły się uroczystości upamiętniające majora Juliana Zubka „Tatara” i jego żołnierzy. Wzięło w nich udział ponad trzysta osób.


Ponad trzysta osób wzięło w czwartek udział w uroczystościach na Hali Łabowskiej. To właśnie tutaj Oddział „Beskid” PTTK w Nowym Sączu już po raz czterdziesty czwarty zorganizował turystyczny zlot pamięci majora Juliana Zubka „Tatara” i jego żołnierzy. Samego majora oraz partyzantów od dawna nie ma już z nami, ale  co roku na Halę Łabowską przybywają rodziny partyzantów, synowie, córki i wnukowie, którzy w ten sposób chcą upamiętnić swoich bliskich. W uroczystościach bardzo licznie wzięła udział również młodzież z sądeckich szkół. 

Przed pomnikiem partyzantów, gdzie honorową wartę zaciągnęli funkcjonariusze straży granicznej i przedstawiciele szkół mundurowych, prof. Piotr Rychlewski przedstawił krótki rys historyczny,Małgorzata Pierzga odczytała apel poległych.

Następnie przy dźwiękach werbla, delegacje rodzin partyzantów, Oddziału PTTK „Beskid, Szkoły Podstawowej w Łomnicy Zdroju, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i Zespołu Szkół Mundurowych z Marcinkowic, złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Po oficjalnych uroczystościach, młodzież przy ognisku piekła kiełbaski i słuchała piosenek partyzanckich w wykonaniu zespołu "Włóczykije" z Łomnicy.


Niemal w tym samym czasie odbyła się gra terenowa pod nazwą „Poszukiwanie grobów i miejsc pamięci walk partyzanckich wokół Hali Łabowskiej”. Z dziesięciu drużyn biorących udział w grze, w kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Łomnicy, a w kategorii szkół średnich I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu.

Dla zwycięzców i wszystkich biorących udział w grze terenowej, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski ufundował cenne nagrody. (Fot. komandor zlotu Władysław Żebrak)

W wyjątkowy sposób na Hali Łabowskiej upamiętnili majora Juliana Zubka „Tatara” i jego żołnierzy
Już po raz czterdziesty czwarty na Hali Łabowskiej odbyły się uroczystości upamiętniające majora Juliana Zubka „Tatara” i jego żołnierzy. Wzięło w nich udział ponad trzysta osób.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu