Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
02/10/2014 - 11:23

Wieczory Małopolskie: Bałdych&Orzechowski z wysokiego C

Jazzowy duet młodych muzyków otworzył cykl wydarzeń artystycznych w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Koncert poświęcony był wybitnemu skrzypkowi Zbigniewowi Seifertowi.

Organizatorzy Wieczorów Małopolskich przyzwyczaili nowosądecką publiczność do gwiazd. W ubiegłych edycjach w Sokole koncertowali: Zbigniew Namysłowski, Adam Makowicz i Michał Urbaniak, za każdym razem porywając publiczność, która wcześniej szturmowała kasy biletowe. Tak więc zapraszanie młodych, choć robiących już karierę, muzyków: Adama Bałdycha (skrzypce, 28 lat) i Piotra Orzechowskiego (fortepian, 24 lata) mogło być postrzegane jako pewne ryzyko. Projekt „Mirrors. Tribute to Zbigniew Seifert”, z którym przyjechali, poświęcony jest znakomitemu artyście – Seifert był genialnym skrzypkiem jazzowym (zanim świat usłyszał o Urbaniaku, to właśnie on święcił, choć krótko, trumf na międzynarodowej scenie), niestety muzyk zmarł w wieku 33 lat.

Podczas godzinnego koncertu Bałdych i Orzechowski udowodnili, że są parą świetnych muzyków. Ich kompozycje przywodziły na myśl melancholijne krajobrazy, które przeplatały się z budzącymi niepokój improwizacjami. Z dźwięków układały się pełne liryki i emocji opowieści. Publiczności bardzo przypadła do gustu żywiołowa gra Bałdycha, niczym nie ustępował jej również Orzechowski, który z fortepianu potrafił nawet spreparować sprawny kontrabas. Artyści obok kompozycji Zbigniewa Seiferta zagrali także własne utwory. To była bardzo udana inauguracja jesiennych Wieczorów Małopolskich.

(JB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu