Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
21/10/2020 - 15:20

Wielcy i szanowani proboszczowie sądeckiej fary o niezłomnym charakterze

W Nowym Sączu żyło wielu znanych mieszkańców, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii naszego miasta. Są wśród nich wielcy kapłani - proboszczowie sądeckiej Bazyliki św. Małgorzaty. Z czego zasłynęli?

Sylwetki proboszczów sądeckiej fary z XIX wieku przedstawił dr Łukasz Połomski – z zamiłowania historyk, nauczyciel i publicysta. Z jego ustaleń wynika, że były to cztery zupełnie różne osobowości, różne charaktery i różne kategorie zasług, a także niezwykle barwne życiorysy, o których mieszkańcy naszego regionu nie mają pojęcia.

Tytułem przykładu można wskazać chociażby postać księdza Alojzego Góralika, dzięki któremu mamy w naszym mieście cmentarz, szpital i dom sierot, który od czasów ubiegłego stulecia przeszedł wiele zmian. Nowosądecki proboszcz jest bez wątpienia jedną z najbardziej zasłużonych osób w historii Nowego Sącza. Był nie tylko wielkim kapłanem, ale także człowiekiem z ogromnym temperamentem, pasją i humorem. Niezłomny charakter został przy nim do końca życia.

Czytaj też: Represjonowani księża i pierwsze niezależne parafie. Tak kiedyś wyglądał Kościół

Więcej na temat historii Kościoła i obrzędów religijnych na Sądecczyźnie przeczytacie w najnowszym kwartalniku "Sądeczanin HISTORIA". Aby go kupić wystarczy wejść na stronę e-wydanie.sadeczanin.info i wybrać interesujący nas numer. Kwartalnik jest również dostępny w dobrych punktach sprzedaży na terenie naszego miasta. Zachęcamy do lektury! (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum)Dziękujemy za przesłanie błędu