Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/10/2012 - 14:09

Wielki artysta w Małej Galerii: Videoart jest poezją

Lech Majewski, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców: reżyser, poeta i malarz był gościem Małego Festiwalu Form Artystycznych w Nowym Sączu.
- Mam nadzieję, że będzie to jeden z najważniejszych dni w państwa życiu, bo w moim na pewno. To ogromny zaszczyt gościć Lecha Majewskiego jednego z najważniejszych twórców współczesnych – mówiła Alicja Hebda, dyrektor Małej Galerii, otwierając kolejny wieczór w ramach Małego Festiwalu Form Artystycznych.
Lech Majewski wybitny reżyser filmowy i teatralny, poeta i rzeźbiarz od 1981r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z najbardziej docenionych współczesnych artystów. Mistrz videoartu.
- Videoart przejął funkcję poezji, videoart ze swej natury jest efemerydą, czymś nieuchwytnym – mówił artysta.
Podczas spotkania w Małej Galerii podkreślał krytyczny stosunek do wytworów kultury współczesnej i podziw dla sztuki dawnych mistrzów.
- Gdy idę do kina po pięciu minutach wiem jak film się skończy, kino stało się oczywistą papką, a umysły ludzi plastycznym , łatwym do formowania tworzywem zawładniętym przez korporacje – opowiadał Majewski.
Jak podkreślał Karol Szafraniec, filmoznawa prowadzący wieczór, Lechowi Majewskiemu udaje się znaleźć pomost między współczesną formą jaką jest videoart, a klasyczną inspiracją, czego przykładem jest „Młyn i Krzyż.” To filmowa interpretacja obrazu Petera Bruegla "Droga na Kalwarię” w wykonaniu wybitnych aktorów m.in: Rutgera Hauera, Michaela Yorka i Charlotte Rampling. Film dystrybuowano do 55 krajów na całym świecie.
- Chciałem w tym filmie spotkać się z Peterem Brauglem, którego podziwiałem odkąd byłem dzieckiem, okazuje się, że śmierci nie ma, ,możemy być głusi na słowa tych, którzy żyją, a nieobecni mogą mieć na nas ogromny wpływ. W moim przypadku tak właśnie jest z Breuglem – mówił Lech Majewski.
Mały Festiwal Form Artystycznych w Małej Galerii to doroczny przegląd ważnych wydarzeń w sztuce współczesnej. Z mieszkańcami Nowego Sącza spotkali się w tym roku również: prof. Andrzej Bednarczyk – malarz i rzeźbiarz oraz pianista Bartłomiej Zajkowski.

Warto wiedzieć:
Lech Majewski jest reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Ukończył reżyserię w Łódzkiej Filmówce. Studiował również w ASP. Już zrealizowana przez Majewskiego etiuda studencka Grand Hotel (1975) zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych. Majewski jest twórcą wszechstronnym: reżyserem filmowym i teatralnym, autorem powieści i tomików wierszy m.in. „Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta", "Poszukiwanie raju.” Reżyseruje spektakle operowe, będąc jednocześnie twórcą scenariusza, scenografii i muzyki. Do najwybitniejszych osiągnięć w tej dziedzinie należy wystawienie wspólnie z Krzysztofem Pendereckim "Ubu króla" za którego otrzymali kilkanaście nagród w tym Złotą Maskę i Złotego Orfeusza podczas Warszawskiej Jesieni w 1994 r. Za film "Wojaczek" o życiu tragicznie zmarłego poety Lech Majewski otrzymał szereg nagród. Jest autorem opery "Pokój Saren" zaliczonej do grona dwunastu najlepszych oper współczesnych



ED
fot. arch.







Dziękujemy za przesłanie błędu